Tuzlu Atıştırmalık Tarifleri
svg80 Dakika

TOHUMLU KRAKER TARİFİ

Arzu Akyüz

Ocak 30, 2021

 

Tohumlu Kraker, dört farklı tohumla üç farklı unu birleştirerek, ince neredeyse dantel gibi krakerleri yapıyoruz.

İster peynir ve marmelatla tatlı olarak, ister salatalık ve domatesle tuzlu olarak, sıcacık bir çorba yanında veya salatayla günün her saati afiyetle tüketebilirsiniz.

Üstelik kolayca ve kısa sürede hazırlanan Tohumlu Krakerlerinizi kapalı bir kapta oda sıcaklığında bir aya kadar saklayabilirsiniz.

Malzemeler

 • Malzemeler

  150 ml. Su (43⁰C)

  1 Tatlı Kaşığı İnstant Maya

  150 gr. Un 

  65 gr. Çavdar Unu 

  35 gr. Tam Buğday Unu

  3 Yemek Kaşığı Çörek Otu

  3 Yemek Kaşığı Susam

  1 Tatlı Kaşığı Kimyon Tohumu

  3 Yemek Kaşığı Keten Tohumu

  1 Tatlı Kaşığı Tuz

Hazırlanışı

 • 01

  Krakerlerimizi yapmaya önce mayamızı hazırlamakla başlıyoruz. Stant mikserinize 150 ml. sıcak su alın. Ama suyunuz 43⁰C’den sıcak olmasın. Mutfak termometreniz yoksa klasik yöntem serçe parmağınızın dayanacağı ısıda olsun. Bir tatlı kaşığı dolusu instant maya ekleyerek biraz karıştırın. Maya fermente olurken kuru malzemeleri hazırlayın.

 • 02

  Krakerlerimizde üç farklı un kullanacağız. Genişçe bir kaseye 150 gr. un (bir buçuk su bardağı), 65 gr. çavdar unu (yarım su bardağından bir parmak fazla), 35 gr. tam buğday unu (yarım bardağından bir parmak eksik) 3 yemek kaşığı çörek otu, 3 yemek kaşığı susam, 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu, 3 yemek kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı iri taneli tuz ekleyin. Çörek otu dikkat çeken soğanımsı bir tat, kimyon tohumu ise keskin ve farklı bir lezzet verecek. Siz farklı tohumlarda deneyebilirsiniz. Aslında yeni bir şeyler denemek kendi beğendiklerimizi ve beğenmediklerimizi bulmakla ilgili bir şey değil mi? Tel çırpıcınızla hepsini iyice karıştırın.

 • 03

  Şimdi hamur yoğurma aparatlarını takarak, kuru malzemelerimizi 3-4 seferde mikserdeki mayaya ekleyin. Arada mikser kabınızı sıyırın ki malzemeler rahatça karışsın. Çok kolay toparlanan bir hamur! İsterseniz elle yoğurarak da hazırlayabilirsiniz. Mikserle 6-7 dakika sürdü. Elde yoğurarak hazırlamak isterseniz 10-15 dakika unun bütün nemi çektiğinden emin olana kadar yoğurun.

 • 04

  Hazır olan hamuru alta doğru toparlayıp sıkıştırarak top haline getirip genişçe bir kaseye alın. Üzerini hava almayacak şekilde strech filmle kapatın. Mutfağın sıcak bir yerinde bir saat kadar mayalanmaya bırakın.

 • 05

  Mayalanan hamuru tezgaha alın. Hamura kare şekil verin. Hamur kesicinizle önce ortadan ikiye ayırın. Sonra her parçayı tekrar ikiye ve tekrar ikiye böylece 8 adet hamur parçanız olacak.

 • 06

  Tezgaha ve hamurun üzerine çok az un serpip ilk parçayı açmak için alın. Diğer hamur parçalarını havadan uzak tutmak için üzerini strech filmle veya kaseyi ters çevirerek kapatın. Merdaneyi de unlayarak hamurunuzu çok ince açın. Serbest form olacak, şeklini çok dert etmeyin. Fazla unu fırçayla alın. Çünkü hemen yüzeyde pişerler.

 • 07

  Pişirme kağıdı serdiğiniz tepsiye alın. Her tepside 2 adet kraker hamuru olacak. Üzerlerini çatalla delin. Böylece pişme esnasında düz kalacaklar. Fırını önceden 180⁰C’de ısıtın. 15-18 dakika arası pişirin. Eşit pişme için sürenin yarısında tepsiyi ters yöne çevirin.

 • 08

  Her hamur parçasını aynı şekilde, açıp pişirin. Piştikten sonra biraz tepside birazda tel ızgara üzerinde soğutun.

Tohumlu Krakerler, dağılmadan, ufalanmadan parçalanıyorlar, bir krakerden istediğimiz bu değil mi?

Deneyeceklere afiyet olsun!