TAHİN KARAMELLİ VE ÇİKOLATALI MISIR GEVREĞİ

Arzu Akyüz

Mayıs 16, 2021

 

Tahin Karamelli ve Çikolatalı Mısır Gevreği, zengin ve şımartıcı bir lezzet! Tahin, karamel ve çikolataya çok yakışıyor. Tat kombinasyonu ve kıvamı harika. Farklı ve yeni lezzetler istiyorsanız, bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Servis ederken üzerine biraz daha tahin gezdirebilirsiniz. Bu tatlıyı kare bir kalıpta hazırlayıp, bar şeklinde dilimleyebilirsiniz. Nasıl hazırlarsanız hazırlayın, bu tatlıyı çok seveceksiniz.

O kadar kalır mı bilmem, kapalı bir kapta buzdolabında bir hafta muhafaza edebilirsiniz.

 • Malzemeler

  2 Su Bardağı Toz Şeker

  150 gr. Tereyağı (Oda Sıcaklığında)

  1 Su Bardağı Krema (Oda Sıcaklığında)

  1 Su Bardağı Tahin (Oda Sıcaklığında)

  180 Gr. Mısır Gevreği

  1 Su Bardağı Ceviz İçi

  200 ml. Krema

  200 gr. Bitter Çikolata

  1 Tutam Tuz

 • Üzeri İçin

  3 Yemek Kaşığı İnce Dövülmüş Ceviz İçi

  Tahin

Hazırlanışı

 • 01

  Tarifimize önce karameli hazırlamakla başlayalım. Kalın tabanlı geniş bir tencereyi ısıtın. İki klasik su bardağı toz şekeri iki, üç seferde şeker eridikçe ekleyin. Şeker erimeye başlayınca ateşi azaltın. Hızlıca yanabileceği için başından ayrılmayın ve kaşık kullanmayın. Sadece tencereyi hareket ettirin. Kaşık kullanırsanız, şeker kristalleşebilir ve topak oluşabilir. O zaman da karamel mahvolur. Koyu kehribar rengi alsın ama yakmamaya da dikkat edin.

 • 02

  Şeker eriyip karamel kıvamı alınca oda ısısına getirdiğiniz 150 gr. tereyağını ekleyin. Artık kaşık karıştırabilirsiniz.  Tereyağı eridikten sonra yine oda ısısına getirdiğiniz bir bardak kremayı ekleyin. Bu aşamada karışım kabaracaktır. Karıştırmaya devam edin.  

 • 03

  En son bir su bardağı tahini ekleyin. Tadı sadece tahin aromalı karamel değil, sıvı helvayı da andırıyor. Zengin ve kremsi. Bu sos dondurmayla da çok iyi gider. Ama çikolatalı kekle de fena olmaz. Denemek lazım 😊 Artık tahinli karamel sosumuz hazır. Bir kenarda bekletin.

 • 04

  Genişçe bir kaseye 180 gr. mısır gevreği alın. Bir su bardağı ceviz içini irice döverek mısır gevreğine ekleyin ve karıştırın. Ardından tahinli karamelin yarısını ekleyin ve kaşıkla ezerek karıştırın.

 • 05

  Yuvarlak ve kelepçeli bir kek kalıbını pişirme kağıdıyla kaplayın ve karışımı boşaltın. Kaşıkla ezerek düzgünce kalıba yayın ve üzerine kalan karameli dökün. Her tarafına eşitçe gelmesini sağlayın. Tahinli karamel hem enfes bir tat verecek hem de yapışkan görevini görecek. Üzerini strech filmle kapatıp bir saat buzdolabında soğumaya bırakın.

 • 06

  Bu arada çikolatalı ganajı hazırlayın. 200 gr. bitter çikolatayı bıçakla doğrayıp bir kaseye alın. Tatların daha iyi ortaya çıkması için üzerine bir tutam tuz serpin. Sos tenceresinde 200 mililitre kremayı ısıtın. Kaynatmayın, sadece ısıtın. Kenarları göz göz olunca ateşten alın ve çikolatanın üzerine dökün. Tam 2 dakika bekleyin. Bırakın krema ve çikolata tanışsın. 

 • 07

  İki dakikanın sonunda nazikçe karıştırın. Amaç çikolatayı eritmek değil, iki malzemeyi bütünleştirmek. Tamamen pürüzsüz, parlak bir hal alana kadar karıştırmaya devam edin. Biraz sabırlı olun çünkü başta karışmayacağını düşünüyorsunuz ama karıştırmaya devam ettikçe parlak ve kadifemsi ganajınızı elde ediyorsunuz. Ganaj hazır olduktan sonra biraz oda sıcaklığında bekletin.

 • 08

  Soğuyan tabanı alın ve ganajı üzerine dökün. Her tarafına eşitçe yayın. Tekrar strech filmle kapatarak iki saat buzdolabında soğumaya bırakın.

 • 09

  İki saat sonunda Tahin Karamelli, Cevizli, Çikolatalı Mısır Gevreğimiz hazır. Kalıptan çıkarın ve servis tabağına alın. Servisten önce küçük bir dokunuş yapın ve kenarına dövülmüş ceviz içi serpin. Unutmayın küçük dokunuşlar büyük fark yaratır!

 • 10

  Dilimledikten sonra üzerine biraz daha tahin gezdirebilirsiniz.

Sevdiklerinizle paylaşın 💕