Ekmek Tarifleri
svg75 dakika

ŞİPŞAK EKMEK TARİFİ

Arzu Akyüz

Aralık 22, 2020

 

Ekmeğini kendi yapmağı sevenler için oldukça kolay ama bir o kadar da lezzetli bir tarifim var bugün. Maya kullanmadığımız için kolayca hazırlanıyor, adı üstünde Şipşak Ekmek!

 

Ayrıca mikser kullanmanız da şart değil. İki tane büyükçe kase sizin için yeterli olacaktır. Ben içerisine keten tohumu, mavi haşhaş, kabak ve ay çekirdeği içi kullandım. Siz damak zevkinize göre farklı tohumlar tercih edebilirsiniz.

Şipşak Ekmek mayasız bir hamur olduğu için hazırlamanız 10-15 dakika, pişirmeniz 1 saat sürecek.

Evet, sadece bu kadar bir süre bu güzel ekmeği yapmak için yeterli!

Malzemeler

 • Malzemeler

  3.5 Su Bardağı Un

  1.5 Su Bardağı Tam Buğday Unu

  1 Tatlı Kaşığı Kabartma Tozu

  1 Çay Kaşığı Karbonat

  1.5 Su Bardağı Süt

  1 Su Bardağı Yoğurt

  2 Çorba Kaşığı Zeytinyağı

  1 Tatlı Kaşığı Bal

  1 Su Bardağı İrice Doğranmış Ceviz içi

  1/2 Su Bardağı Karışık Tohum ve Çekirdek

 • Üzeri İçin

  1/2 Çay Bardağı Ay Çekirdeği ve Kabak Çekirdeği İçi

Hazırlanışı

 • 01

  Bir kaseye 3,5 su bardağı un, 1,5 su bardağı tam buğday unu.

  1 tatlı kaşığı kabartma tozu, 1 çay kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı tuz ekleyin. Tel çırpıcınızla karıştırın. Un, karbonat ve kabartma tozunu önce eledim. Tel çırpıcıyla hem hepsinin karışmasını hem de arada topak kaldıysa dağılmasını sağlayacağız.

 • 02

  Daha geniş bir kaseye 1,5 su bardağı süt, 1 su bardağı yoğurt, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve biraz tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Yine hepsini tel çırpıcınızla karıştırın. Süt ve yoğurdun oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

 • 03

  Ardından katı malzemeleri, sıvı malzemelere kaşık kaşık ekleyerek yedirin. Hamur ağırlaşınca karıştırmaya spatulayla devam edin. Sonuçta ıslak bir hamurunuz olacak.

 • 04

  Hamurun içerisine elle irice kırdığınız 1 su bardağı ceviz içi, yarım su bardağı kadar tohum ve çekirdek içi katıp iyice karıştırın. Hamurun her tarafına yayılsın.

 • 05

  12×22 cm Baton ekmek kalıbına pişirme kağıdı yerleştirin. Hamuru kaşık kaşık kalıba aktarın. Köşelere kadar yayın, boşluk kalmasın. Üzerini düzleştirin. Islak bir hamur olduğu için spatulanıza yapışabilir, o nedenle ıslatarak bu işlemi yapın. Son olarak üzerine kabak ve ay çekirdeği içi serpin.

 • 06

  Fırınınızı önceden 180⁰de fan ayarında ısıtın. Kürdan testiniz temiz çıkana kadar pişirin. Yoğun bir hamur olduğu için pişmesi yaklaşık bir saat sürecektir. Eşit pişmesi için sürenin yarısında tepsiyi ters yöne çevirin.

 • 07

  Fırından aldıktan sonra bir süre kalıbın içinde soğutun. Terleme yapmaması için daha sonra kalıptan alıp tel ızgara üzerinde soğutun.

Şipşak Ekmek doyurucu, lezzetli, besleyici, bir ekmekte aradığımız her şey!

Afiyet olsun 😊