svg60 Dakika

PRATİK VE SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK BAR TARİFİ

Arzu Akyüz

Ağustos 14, 2022

 

Bu barların tadı harika! Öğünlerinizin arasında tüketebileceğiniz ev yapımı, doğal, katkısız bir lezzet. Bir çoğumuz gün içinde atıştıracak aperatif bir şeyler arıyoruz. Dışarıdan katkılı abur cubur almak yerine bu barları evde kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Ayrıca sizi gün içinde tok tutacaktır.

Ben malzeme listesini verdim ama kuruyemiş ve kuru meyveleri evde olanlarla da değiştirebilirsiniz. İşte tarifimiz!

Malzemeler

 • Malzemeler

  175 gr. Hurma

  Yeterince Su

  2 Yemek Kaşığı Bal

  120 gr. Yulaf Ezmesi

  2 Yemek Kaşığı Yulaf Kepeği

  2 Yemek Kaşığı Buğday Ruşeymi

  2 Yemek Kaşığı Keten Tohumu

  100 gr. Ceviz İçi

  50 gr. Fındık

  50 gr. Yaban Mersini Kurusu

  50 gr. Kuru Üzüm

  50 gr. Hindistan Cevizi Kurusu

  1/2 Tatlı Kaşığı Tuz

  1 Tatlı Kaşığı Tarçın

Hazırlanışı

 • 01

  Tarifimize önce hurmaları hazırlamakla başlayalım. 175 gr. Hurmayı yıkadıktan sonra tepesindeki sert kısımları çıkartın. Kolayca çıkıyorlar. Daha sonra bıçakla ortadan keserek çekirdeklerini çıkartın. Çok kolay ama yine de elinizi kesmemeye dikkat edin. Sos tenceresine hurmaları alın.  Biraz su ekleyin. Üzerini geçsin. Hurmalar yumuşayana kadar haşlayın.

 • 02

  Biz bu arada diğer malzemeleri hazırlayalım. 100 gr. Cevizi bıçakla doğrayın. Tırtıklı bir bıçak kullanırsanız daha rahat edersiniz. 50 gr. Fındığı da aynı şekilde doğrayın. Robotta çekmeyin. Biraz dişe gelsin, daha lezzetli oluyor. Şimdi bunları bir kenarda bekletelim.

 • 03

  Bu tarifte yulaf ezmesi ve yulaf kepeği kullanıyoruz. Önce 120 gr. Yulaf ezmesini robota alın. Birkaç kez aralıklı çekin. İyice incelsin.

 • 04

  Bu arada hurmalarda haşlandı. Güzelce yumuşadılar. Artık ayrı bir kaseye alabiliriz. Kalan suyu atmayın. Onu da tarifimizde kullanıyoruz. Haşlanan hurmaları ve 2 yemek kaşığı balı robota alın. Üzerine 1 yemek kaşığı kadar hurma suyu ekleyin. Püre kıvamına gelene kadar çekin. Hurmadaki lifleri dağıtarak güzel bir hurma ezmesi yapıyoruz. Kıvam alınca kaseye alıp kenarda bekletin.

 • 05

  120 gr. Robotta çekerek un haline getirdiğiniz yulaf ezmesini geniş bir kaseye alın. Üzerine 2 yemek kaşığı yulaf kepeği, 2 yemek kaşığı buğday rüşeymi ve 2 yemek kaşığı keten tohumu ekleyerek biraz karıştırın. Bıçakla incelttiğiniz fındık ve cevizi ekleyerek tekrar karıştırın. 50 gr. Hindistan cevizi kurusunu doğrayın. kaseye ekleyin.

 • 06

  ½ tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyin. Tuz tatları daha iyi ortaya çıkaracak. Tekrar karıştırın. 50 gr. Yaban mersini kurusu ve 50 gr. Suda beklettiğiniz kuru üzümü ekleyip tekrar karıştırın. Artık hurma ezmesini ekleyebiliriz. Oldukça kuru olacaktır. Bu nedenle kalan hurma suyunu da ekleyin. Böylece kalıba bastırmak daha kolay olacak. Kaseyi sıyırarak karıştırın ki her şey iyice birleşsin.

 • 07

  Hazır, artık kalıba alabiliriz. 20 cm. kare fırın kabı kullandım. 2 parça pişirme kağıdı kestim. Artı şeklinde kalıba yerleştirin. Karışımı kalıba yayarken kaymaması için kenarlara metal mandallar takabilirsiniz. Şimdi bastırarak kalıba yerleştirelim. Her tarafına eşit yaymaya dikkat edin. Üzerini düzleştirin.

 • 08

  Fırınınızı önceden 175⁰C’de ısıtın. Ortası katı, kenarları altın rengi olana kadar pişirin. 25-30 dakika sürecektir.

 • 09

  Fırından çıktıktan sonra kalıbın içinde iyice soğutun. Daha sonra kalıptan çıkartarak soğutun. Sıcak dilimlemeyin. İyice soğuduktan sonra enerji barlarınızı istediğiniz şekilde dilimleyin.

 • 10

  Ben böyle tercih ettim. Daha küçükte dilimleyebilirsiniz. Servis tabağına alabiliriz.

 • 11

  Hımm nefis bir lezzet! Evi mis gibi kokular sardı. İçleri yemiş ve kuru meyvelerle dolu ama en güzel yanı hiç ilave şeker içermemesi. Şeker yalnızca tarifimizdeki kuru meyvelerden geliyor.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun 🥛