balık yemekleri
svg30 dk

PORTAKALLI SOMON

Arzu Akyüz

Şubat 22, 2012
Kolay

Ben somon balığını çok severim. Ama biraz farklılık denemek istedim. Çünkü hep aynı şekilde pişirdiğinizde bazen çok sevdiğiniz lezzetlerden bile bıkabiliyorsunuz. Aslında yemek yapmak neyi bir arada sevip sevmediğimizi bulmak değil mi?

Bu yemeği yapıp tattıktan sonra iyi ki denemişim dedim. Gerçekten o kadar lezzetli oldu ki, tadına doyamadım desem yeridir. Somonun enfes lezzeti mis gibi portakalla buluştu. Denizlerin omega-3 deposu Somon ve kış aylarının vitamin deposu portakal bir arada! İnanın bana balık sevmeyenlerin bile favorisi olabilecek bir lezzet bu.

Ayrıca hazırlaması da çok kolay. Sizi oyalayan kısım sebzelerin hazırlanması. Tavada kolayca hazırlanıyor.

Portakallı Somon tarifini deneyin derim. Enfes bir yemek sizi bekliyor!

Malzemeler

 • Malzemeler

  2 Parça Kılçıksız Somon

  1 Adet İnce Halka Doğranmış Pırasa

  1 Çorba Kaşığı Portakal Kabuğu Rendesi

  1 Adet İnce Doğranmış Portakal

  1 Portakalın Suyu

  1 Adet Jülyen Doğranmış Havuç

  1 Tatlı Kaşığı Tepeleme Nişasta

  1 Çay Kaşığı Tarhun (Silme)

  1 Çay Kaşığı Kırmızı Biber

  Damak Tadınızda Tuz

Hazırlanışı

 • 01

  Jülyen doğradığınız havuçları, tavada kızdırdığınız yağda hafifçe kavurun. İnce halka doğranmış pırasayı ekleyin.

 • 02

  Sebzeler yumuşayınca derisi çıkarılmış portakal dilimlerini de tavaya ekleyin. Tarhun, kırmızıbiber, portakal suyu ve kabuğunu da ekleyip biraz su ile erittiğimiz nişastayı katın.

 • 03

  Bir taşım kaynatıp ateşten alın.

 • 04

  Ayrı bir tavada yine 1-2 kaşık yağı kızdırın. Balıkları tuzlayıp biberleyin. Kuvvetli ateşte önce bir yüzünü, sonra diğer yüzünü pişirin. Hızlı pişen bir balık olduğu için her bir yüzü için 3-4 dakika yeterli gelecektir

 • 05

  Pişen somon dilimlerini sosun içine alın ve 2-3 dakika sosla birlikte kısık ateşte pişirin. Böylece tüm aroma içine nüfus etsin.

  Sosla birlikte servis yapın.

Aklınızda Olsun; • Balık, içi temizlendikten ve yıkandıktan sonra iyice tuzlanır ve hiç bekletilmeden pişirilir. Çünkü tuz balıketinin suyunu alır ve tuzlanmış şekilde beklerse balık eti pişerken kuru olur. • Kış aylarında yediğiniz portakalların kabuklarını atmayın. Bunların renkli dış kısımlarını bol tozşekerle birlikte mutfak robotunda püre yapın. Buzdolabına kaldırıp gerektikçe tatlılarınızda kullanın. • Tarhun, mide gazlarını giderici, iştah açıcı, sindirim kolaylaştırıcı, tuzsuz rejimlerde tuzu aratmayan faydalı bir baharattır. • Sos koyulaştırmak için kullanılan nişasta, unun aksine çok çabuk pişer. Bunun için daima en son eklenmeli ve çok çabuk koyulaşacağı unutulmamalıdır.