Kurabiye Tarifleri
svg55 Dakika

MISIR GEVREKLİ KURABİYE TARİFİ

Arzu Akyüz

Nisan 3, 2012
Kolay

Geçen hafta lise arkadaşlarımızla toplantımız vardı. Aslında onlar düzenli olarak toplanıyor. Ama benim her seferinde başka bir programım çıkıyor ve gidemiyordum. Bu seferki toplantı adaşımın evindeydi. Hem adaşımı çok sevdiğim için hem de herkesi çok özlediğimden kendi kendime söz verdim. Bu sefer ne olursa olsun gideceğim! Nihayet sözümü tutabildim. Bir kısmımız zaten birbirimizden kopmamıştık. Diğerlerini de herkes gibi Facebook’tan bulduk. Şimdi görüşemesek bile en azından hayatlarımızdan haberdarız.

Zaman o kadar hızlı akıp gidiyor ki bir araya geldiğimizde bunu daha iyi anlıyoruz. Birçoğunun boyunca çocuğu var. Aramızdan biri kayınvalide bile olmuş. Tabi o kadar aceleleri vardı ki okulun bittiği yaz koşarak evlenenler oldu 🤔 Bir araya geldiğimizde o günleri sanki dün yaşamışız gibi hissediyorum ve aynı sıraları paylaştığım arkadaşlarımın boyunca çocukları olduğunu görünce tuhafıma gidiyor. Belki de içimdeki o hiç büyümeyen çocuk buna neden oluyor.

O kadar yaramazdık ki 🤗  Okul bizden illallah etmişti. Kız lisesi olmasının verdiği rahatlıkta işin cabasıydı. Hiç unutmuyorum bahçede devrilen koca çam ağacının bir kolunu kesip, “yılbaşı geliyor neden bizim bir çam ağacımız yok” deyip sınıfa taşımıştık. Tabi sonrada bir güzel azar işitmiştik.

Aradan geçen bu kadar zamanda “onlar hep iyidir, hep mutludur” diye düşünürken bir araya geldiğinde bir bakıyorsun ki bir sürü hikaye, bir sürü yaşanmışlık. Kimini şaşkınlıkla dinliyorsun, kimini hüzünle! Ama hiç değişmeyen bir şey var ki, o da hayat! Bizi “yeni hikayeler” için bekliyor. Tıpkı Andy Partridge’nin dediği gibi;

“Okulu bırakabilirsin ama o seni asla bırakmaz!”

Sıra geldi sevgili adaşımın harika sofrasına! Birbirinden güzel şeyler hazırlamıştı bizim için. Hangisini tadacağımızı şaşırdık. Ama bir kurabiye yapmıştı ki tadı hala damağımda. Kurabiye canavarı ben en çok ondan yedim. Hani şu bir tane asla yetmez dediklerimizden 😊 Tabi sizlerle de paylaşabilmek için hemen tarifini aldım. İşte şahane kurabiyenin tarifi;

Malzemeler

 • Malzemeler

  1 Paket Tereyağı

  1 Çay Bardağı Sıvıyağ

  1 Su Bardağı Şeker

  1 Su Bardağı Fındık

  1 Su Bardağı Damla Çikolata

  1 Su Bardağı Mısır Gevreği

  1 Su Bardağı Kuş Üzümü (Sıcak Suda Bekletilmiş)

  2 Adet Portakal Kabuğu Rendesi

  1 Yumurta Sarısı (Akı Üstüne)

  Aldığı Kadar Un

Hazırlanışı

 • 01

  Mısır gevreğini avuç içinde ufalayın.

 • 02

  Fındığı irice dövün. Ufalanmış mısır gevreğiyle karıştırarak bir kenarda bekletin. 

 • 03

  Oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağı, sıvı yağ, şeker, damla çikolata, saplarını ayıkladıktan sonra ılık suda bekletip suyunu süzdüğünüz kuş üzümü, portakal kabuğu rendesi ve yumurta sarısını yoğurma kabına alın.

 • 04

  Aldığı kadar unu ekleyerek yoğurun ve hamuru hazırlayın. Her zamanki gibi kulak memesi kıvamında olsun.

 • 05

  Şekil verildikten sonra önce yumurta akına sonra fındık ve mısır gevreği karışımına batırın.

 • 06

  Fırınınızı önceden 180°C’ de ısıtın. 20-25 dakika arası pişirin. Her fırın pişme süresinde farklılık gösterebilir. Kontrollü gidin.

 • 07

  Eşit pişme için sürenin yarısında tepsiyi ters yöne çevirin.

 • 08

  Fırından aldıktan sonra biraz tepside birazda tel ızgara üzerinde soğutun.

Afiyet Olsun ☕