KAYISILI CHEESECAKE TART TARİFİ

Arzu Akyüz

Haziran 13, 2021

 

Kayısılı Cheesecake Tart, hem cheesecake hem de tartı çok sevdiğim için ikisini bir arada hazırladım. Gevrek taban içerisinde enfes peynirli dolgu!  Lezzeti ve sunumu ile dikkat çeken tarifleriniz arasında mutlaka yerini ayırabilirsiniz.

Ben küçük tart kalıpları kullandım. Siz tek kalıpta yapmak isterseniz 26×19 cm altı çıkan bir kalıp için bu ölçüler yeterli gelecektir. Kalıpları yağlamanıza gerek yok bisküvi tabanında kullandığımız yağ yeterli gelecektir.

Tabanda yulaflı bisküvi tercih ettim ama burçak bisküvide lezzetli olacaktır.

Ayrı kalıplarda hazırladığım için sunumu da lezzeti gibi güzel oldu.

Malzemeler

 • Taban Malzemesi İçin

  2 Paket Yulaflı Bisküvi

  1/4 Tatlı Kaşığı Tuz

  110 Gr. Eritilip Soğutulmuş Tereyağı

  2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

 • Dolgu Malzemesi İçin

  300 gr. Krem Peynir

  115 gr. Krema

  150 gr. Toz Şeker

  1 Tutam Tuz

  2 Yumurta

  1 Tatlı Kaşığı Şekerli Vanilin

 • Üzeri İçin

  100 gr. Kayısı Reçeli

Hazırlanışı

 • 01

  Kayısılı Cheesecake Tartımızı hazırlamaya önce tabanı hazırlamakla başlayalım. İki paket yulaflı bisküviyi kırarak mutfak robotunuza alın. Bir pakette dokuz adet bisküvi var. Yani toplam da 18 adet bisküvi kullandım. Toz haline gelene kadar aralıklarla çekin.

 • 02

  110 gr. eritilmiş tereyağı, yarım çay kaşığı tuz, iki yemek kaşığı toz şeker ekleyip, tüm malzemeler iyice karışana kadar birkaç kez çekin.

 • 03

  Benim gibi küçük tart kalıbı kullanırsanız sekiz adet yeterli veya 26×19 cm tek bir kalıp kullanabilirsiniz. Eşitçe paylaştırdıktan sonra kalıpların kenarları ve tabanı aynı kalınlıkta olmasına dikkat ederek eşit şekilde yayın. Ön pişirme yapacağınız için fırını önceden 175⁰C’de ısıtın. On beş dakika pişirmeniz yeterli. Fırından aldıktan sonra iyice soğutun.

 • 04

  Dolgu için tüm malzemeleriniz oda sıcaklığında olsun. Mikser kabınıza 300 gr. krem peynir alın. Biraz çırptıktan sonra 115 gr. krema ekleyin. Krem peynir ve krema karıştıktan sonra 150 gr. toz şeker ekleyin. Şeker eriyince bir çay kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı şekerli vanilin ekleyin. Oda sıcaklığında iki tam yumurtayı teker teker ekleyip çırpmaya devam edin. Karışım pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpmaya devam edin. İsterseniz çırpma işlemi bitince kıvamı garantilemek için tel süzgeçten geçirin.

 • 05

  Dolgu malzemesini soğuyan tabanlara paylaştırın. Kenarlara kadar yayıp üzerlerini düzleştirin.

 • 06

  100 gr. kayısı marmelatını ısıtın. Süzgeçten geçirerek sos sıkma şişesine doldurun. Daha sonra her bir cheesecake tartın üzerine küçük noktalar yapın. İstediğiniz reçel veya marmelatı kullanabilirsiniz.

 • 07

  Fırınınızı önceden 175⁰C’de ısıtın. 25 dakika kadar pişirin. Eşit pişme için sürenin yarısında tepsiyi ters yöne çevirin.

 • 08

  Kayısılı Cheesecake Tartı fırından aldıktan sonra tepside iyice soğutun. Daha sonra buzdolabında en az iki saat soğutun.

Sevdiklerinizle paylaşın.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.