HAŞHAŞLI VE CEVİZLİ TUZLU KURABİYE

Arzu Akyüz

Ocak 13, 2021

 

Uzun süre bayatlamayan lezzetli ve tuzlu kurabiye tarifi arayanlar için enfes bir tarifim var! Haşhaşlı Tuzlu Kurabiye, ağızda dağılan nefis bir kurabiye tarifi.

İçine kattığımız ceviz içi ve üzerine eklenen haşhaş tohumları lezzetine lezzet katacak. Çayın veya kahvenin yanına farklı bir tarif arıyorsanız mutlaka Haşhaşlı Tuzlu Kurabiyeyi denemelisiniz.

Malzemeler

 • Malzemeler

  2 Yumurta Sarısı

  125 gr. Tereyağı (veya biskin yağ)

  0.5 Su Bardağı Sıvıyağ

  0.5 Su Bardağı Yoğurt

  1.5 Yemek Kaşığı Toz Şeker

  1 Tatlı Kaşığı Tuz

  1 Tatlı Kaşığı Kabartma Tozu

  0.5 Su Bardağı İri Dövülmüş Ceviz

  3.5 Su Bardağı Un

 • Üzeri İçin

  1 Yumurta Sarısı

  1 Avuç Haşhaş

Hazırlanışı

 • 01

  Önce sıvı malzemeleri hazırlamakla başlayalım.

 • 02

  Stant mikserinize iki yumurta sarısı ekleyin. Yumurta sarıları iyice çırpıldıktan sonra 125 gr. tereyağı ekleyin. Ben bu tarifimde farklı olarak biskin yağ kullandım. Bisküvi ve kurabiyelerde tazelik ve gevreklik sağlıyor. Ayrıca kurabiyenizi uzun süre bayatlamadan saklayabiliyorsunuz. Pastacılıkta bu tarz ürünlerde tercih edilen bir yağ.

 • 03

  Ardından yarım su bardağı sıvıyağ ve yarım su bardağı yoğurt ekleyin. Hamur işi yaparken kullandığınız malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Sıvı malzemeler krema kıvamına gelince bir buçuk yemek kaşığı toz şeker ve bir tatlı kaşığı tuz ekleyin.

 • 04

  Şeker ve tuz eridikten sonra üç buçuk su bardağı un ve bir tatlı kaşığı kabartma tozunu ekleyin. Unu yavaş yavaş katın. Un miktarı yumurtaların büyüklüğüne ve ununuzun markasına göre değişebilir. Kontrollü gidin. Hamurun kıvamına göre unun miktarını azaltıp çoğaltabilirsiniz.

 • 05

  Hamur toparlanmaya başlayınca yarım su bardağı iri dövülmüş cevizi ekleyin. Hamur istediğiniz kıvama gelince tezgaha alın ve ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak ince fitiller hazırlayın. Ben Haşhaşlı Tuzlu Halkalarımı küçük hazırlamayı seviyorum. İstediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz. Daha sonra uçları birleştirip halka şekli verin.

 • 06

  Pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsinize aralıklarla dizin. Üzerlerine önce yumurta sarısı sürün, ardından haşhaş serpin.

 • 07

  Fırınınızı önceden 170⁰C’de ısıtın. 20 dakika veya üzerleri kızaran kadar pişirin. Eşit pişme için sürenin yarısında tepsiyi ters yöne çevirin.

 • 08

  Ben bu ölçüdeki hamurdan 36 adet küçük halka çıkardım. 12 tanesini pişirdim. 24 halkayı da birbirine değmeyecek şekilde tabağa dizdim. Dondurucuda sertleştikten sonra buzdolabı poşetine aldım.  Daha sonra canım istediğinde sadece üzerine yumurta sarısı sürüp, haşhaş serptikten sonra pişirip afiyetle yiyeceğim.

 • 09

  Haşhaşlı Tuzlu Kurabiye fırından çıktıktan sonra on dakika tepside, 10 dakika kadar da tel ızgara üzerinde soğutun.

Geriye nemi kaldı? Tabi ki demli bir çay ☕

Deneyenlere afiyet olsun!