Ekmek Tarifleri
svg85 dakika

HAŞHAŞLI ÇEMBER EKMEK TARİFİ

Arzu Akyüz

Şubat 7, 2018

 

Bazı tarifler öyle durduk yere klasik olmuyor.

İşte size hazırlaması kolay ve lezzeti de garanti bir ekmek tarifi. Ben adına Çember Ekmek dedim.

Ama siz Haşhaşlı Ekmek te diyebilirsiniz.

Özellikle Pazar günü kahvaltısı için yerinde bir seçim olacaktır.

Düşünsenize fırından yeni çıkmış sıcacık ekmeğiniz, üzerine tereyağı ve bal. Nefis bir kahvaltı olmaz mı?

Malzemeler

 • Malzemeler

  3 Su Bardağı Tam Buğday Unu

  2 Su Bardağı Çok Amaçlı Un

  1 Su Bardağı Kepekli Un

  2 Tatlı Kaşığı Tuz

  350 ml. Ilık Su (43-45⁰C)

  1 Paket İnstant Maya (7 gr.)

  1 Yemek Kaşığı Bal

  2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

  2 Yemek Kaşığı Haşhaş Tohumu

Hazırlanışı

 • 01

  Hamur yoğurma kabınızda unları alın. Tuz ve bir paket hızlı çözülen toz mayayı ekleyin. Hepsini karıştırıp ortada bir çukur açın. Sonra bir tatlı kaşığı bal ve iki su bardağı ılık suyu ekleyip hepsini karıştırın ve yoğurun.

 • 02

  Hamurunuz iyice karışıp toparlanmaya başladığında un serptiğiniz tezgaha alın avuç içlerinizle bastırarak 10 dakika süreyle yoğurun. Eğer gerekli görürseniz biraz daha un veya su takviyesi yapabilirsiniz. Hamurunuz yeterince yoğurulmuş mu diye bakmak için top şekline getirin ve parmağınızla bastırın. Bastırdığınız yer esneyip eski halini almalıdır.

 • 03

  Hamuru büyük bir dikdörtgen şeklinde açın ve her yerine zeytinyağı sürün. Daha sonra haşhaş tohumlarını her yerine eşitçe serpin.

 • 04

  Hamuru 6 uzun şerit halinde kesin. Her bir şeridi kendi etrafında burun ve sonra bütün şeritleri toplayıp hepsini birlikte burun ve çember haline getirin. Uçlarını bastırın ve biraz suyla bağlayın.

 • 05

  Üzerine strech film örtüp 30 dakikalığına mayalanmaya bırakın. Ama strech filmi biraz serbest kullanın ki hamurun yükselmesi için alan kalsın.

 • 06

  Mayalanma süresi dolduktan sonra hazır olup olmadığını anlamak için yine parmağınızla çok yavaşça bastırın hamur içine göçmeyip eski halini alıyorsa mayalanmış demektir.

 • 07

  200⁰C önceden ısıttığınız fırının orta kısmına ekmeğinizi yerleştirin. Altına da su dolu bir tepsi koyun. Böylece buharlı bir ortam oluşacak, ekmeğin dış kabuğu sertleşmeden önce güzelce kabaracak ve içi daha iyi pişecektir.

 • 08

  Dışı çıtır çıtır, içi de yumuşacık mis gibi ev yapımı Haşhaşlı Çember Ekmeğiniz hazır!

Afiyet Olsun!