Tavuk Yemekleri
svg50 dakika

GONDOLDA TAVUK

Arzu Akyüz

Şubat 18, 2012
Kolay

Bugün İstanbul’un harika manzarası eşliğinde enfes bir öğle yemeğinden sonra Nişantaşı’nda dolaşmak istedim. Malum indirimin son günleri! Fakat pek de bir şey kalmamış doğrusu. Geçtiğimiz sezon Stradivarius’un kazakları çok güzeldi. Birkaç tane aldım. İndirimde de alırım dedim. Ama geç kalmışım, istediklerimi bulamadım.

Zaten hava da o kadar soğuktu ki, eve dönmek en doğru karardı. En güzeli sıcacık evimde çayımı demleyip, bir film seçmekti.

“The Tourist”. Vasat bir senaryo, temposu da oldukça düşük. Fakat Johnny Depp ve Angelina Jolie için izlemeye değer doğrusu. Yine de keyif alarak izledim. Beni en çok etkileyen sahnesi ise Elise (Angelina Jolie) Frank’e ( Johnny Depp) aşık olduğu adamı anlatırken,  annesinin ona küçükken verdiği bir kolye ucunu gösteriyor ve “Bu Roma Tanrısı Jannis, annem bana insanların iki yüzü olduğunu öğretmek istiyordu. Bir iyi bir de kötü yüzü. Geçmiş ve gelecek. Birine aşık olduğumuzda iki yüzünü de kabulleniriz…”

Gerçekten de böyle değil mi? Hatta sadece aşkta değil, dostlarımızda bile aynı şey geçerli değil mi? Onları kabul ettiğimizde, iki yüzünü de kabul etmiş oluyoruz. Önce sevdiğimiz yüzün hatırına, sevmediğimiz yüzü görmemeye çalışıyoruz. Sonra sevmediğimiz yüz ısrarla kendini bize göstermeye devam ederse, yollar bir gün ayrılıyor.

Uzun bir konu ama yemek hazırlama vakti. Bir gün kaldığımız yerden devam ederiz. Bu akşam menüde Gondolda tavuk var. Hem sunumu hem de lezzeti harika. Denemeye değer.

Malzemeler

 • Malzemeler

  350 gr. Kuşbaşı Doğranmış Tavuk Eti

  2 Adet Küp Doğranmış Domates

  200 gr. Mantar

  3 Tane İnce Doğranmış Kereviz Sapı

  2 Diş Sarımsak

  2 Parça Pişirme Kağıdı

  Damak Tadınızda Tuz ve Kırmızı Biber

Hazırlanışı

 • 01

  Tavukları kuvvetli ateşte sıvıyağda kavurun. Kırmızıbiber ekleyip bir iki dakika daha kavurun. Mantarlar küçükse ikiye veya dörde bölün.

 • 02

  Mantar, kereviz sapları ve sarımsağı de ekleyerek karıştırmaya devam edin. Mantarların kavrulmasına yakın domatesleri ve biraz tuz ekleyerek 1-2 dakika daha pişirin.

 • 03

  Pişirme kağıdının kenarlarını kıvırarak gondol şekli verin. Hazırladığınız tavuğu gondollara paylaştırın.

 • 04

  Önceden 200°C ‘de ısıttığınız fırında 15 dakika pişirin. Bu yemeği güveçte de hazırlayabilirsiniz. O zaman üzerine kaşar peyniri rendesi eklemenizi öneririm.

Aklınızda Olsun; • Mantarları yıkadıktan sonra hemen kurulamak gerekir. Aksi takdirde suyu içlerine çeker ve sertleşirler. Bu sebeple konserve mantarlar tazesine göre daha serttir. • Kağıtta pişirilen yemekler, eğer porsiyonluk hazırlanmışsa içinde piştikleri kağıtta servis yapılabilirler. Böylece hem görüntüsü şık olacak hem sosu akıp ziyan olmayacak hem de çabuk soğumayacaktır.