Pasta&Kek Tarifleri
svg20 Dakika

GANAJ NASIL YAPILIR

Arzu Akyüz

Kasım 27, 2017
Kolay

Fransızların çok süslü bir isim verdiği Ganaj’ı (Ganache) herkes bilir. Tatlı ve pasta yapmayı seven herkesin repertuvarında bence mutlaka olmalı.

Bu muhteşem tarif sadece iki malzemeden oluşuyor, bitter çikolata ve krema.

Ganajınızın yoğun ve acı olmasını istiyorsanız o derece yüksek kakao oranı olan bitter çikolatayı seçebilirsiniz. Ben genelde her türlü tatlı ve pasta da kullanacağım, orta kakao oranı olan bitter çikolata kullanmayı seviyorum. Bu yüzden bitter çikolata alırken % 60 kakao oranını seçiyorum. Eğer kuvertür çikolata alamazsanız yiyebileceğiniz yüksek kalite de bir çikolata markasını seçmelisiniz.

Malzemeler

 • Malzemeler

  200 gr. Krema (1 Kutu)

  200 gr. Bitter Çikolata

Hazırlanışı

 • 01

  Bitter çikolatanızı doğrayın. Ardından mutfak robotundan geçirin. Çünkü çikolata ne kadar ince olursa ganajınızda o kadar kadifemsi bir kıvamda olur.

 • 02

  Daha sonra kremayı ısıtın. Ama kesinlikle kaynatmayın. Kremayı mutlaka karıştırarak ısıtın. Eğer karıştırmazsanız, kenarda hemen oluşan baloncuklar sizi yanıltabilir.

 • 03

  Robottan aldığınız ince doğranmış çikolatanızı kaseye koyun ve üzerine ısıttığınız, sıcak kremayı dökün.

 • 04

  Çikolatayı sıcak kremanın içerisinde hafifçe karıştırın. Bırakın iki malzeme birbiriyle tanışsın 🙂 Ardından tam iki dakika dinlenmeye bırakın. Kesinlikle karıştırmayın. İki dakikanın sonunda çikolatayı yavaşça karıştırın. Amaç çikolatayı eritmek değil iki malzemeyi bütünleştirmek.

 • 05

  Tamamen pürüzsüz, parlak bir hal alana kadar hafifçe karıştırmaya devam edin. Bu aşamada çok sabırlı olun. Çünkü ilk başta karışmayacağını düşünüyorsunuz ama hafifçe karıştırmaya devam ettiğinizde oldukça parlak ve kadifemsi ganajınızı elde ediyorsunuz.

 • 06

  Ganaj çok basit bir tarif ama hazırlarken kesinlikle teknik gerektiriyor. Çok gösterişli ve nefis şeyler yapabileceğiniz bir tarif bu.

Ve bu güzel ganaj tarifiyle yapılabileceklerin neredeyse sonu yok…!