balık yemekleri
svg40 dk

FESLEĞEN SOSLU SOMON

Arzu Akyüz

Şubat 9, 2012
Orta

Bu siteyi hazırlamaya karar verdiğimde “Bir sürü tarifim var. Hepsini sırayla dener, resimlerini çeker siteye eklerim” diye düşünmüştüm. Şimdi ise sürekli etrafımdan yeni tarifler geliyor. Eskiden e-mailime fıkralar, karikatürler gelirken şimdi yerini yemek tariflerine bıraktı, telefonlarda “hadi bugün ne yapıyoruz?” soruları “Bugün ne pişiriyorsun?” veya “Bugün siteye hangi tarifi ekleyeceksin?”  le yer değiştirdi.

Hayatın akışı ne çabuk değişiyor!

Bir dostum var ki; benden kilometrelerce uzakta olmasına rağmen bu işe başladığımdan beri benim hep yanımda. Dünyanın bir ucunda, ama desteğiyle sanki yanı başımda. Benim için sürekli araştırmalar yapıyor, fikirler veriyor. Akşamları msn’den veya skype’den bağlandığımızda kameradan o gün mutfağım için ne aldığını gösteriyor. Artık gelmesi için gün saymaya başladım.

Oscar Wilde’ın dediği gibi;

“Davranışlar kelimelerden daha fazla konuşur, daha çok şey ifade eder.”

Ne tuhaf değil mi? Bazen en yakınınızdaki insan sizden çok uzaklarda iken, en uzağınızdaki insan yanı başınızda gibi.

Bu tarif onun için. Benden Somon balığıyla yapacağı güzel bir tarif vermemi istedi. Bende hem yapımı kolay, hem de çok lezzetli olan bu tarifi hazırladım. Sosu taze fesleğenle yapılıyor. Her zaman çok kolay bulunmuyor. Kuru fesleğen de kullanabilirsiniz. Öylede çok lezzetli olur. Balık suyu bulamazsanız yerine normal su da kullanabilirsiniz. Lezzetini çok etkilemedi. Yaklaşık 30 dakikada da hazırladım.

Malzemeler

 • Malzemeler

  500 gr. Somon Filetosu (Derisi ayıklanmış)

  1 Çorba Kaşığı Sıvıyağ

  1/2 Tatlı Kaşığı Tuz

  1/4 Tatlı Kaşığı Karabiber

  1.5 Çorba Kaşığı Limon Suyu (Taze Sıkılmış)

  4 Adet Arpacık Soğanı (İnce Doğranmış)

  1 Diş Sarımsak (İnce Kıyılmış)

  5 Dal Taze Fesleğen

  4 Çorba Kaşığı Balık Suyu

  4 Çorba Kaşığı Krema

Hazırlanışı

 • 01

  Filetoları soğuk suda yıkayıp, kağıt mutfak havlusuyla kuruladıktan sonra, verev parçalar şeklinde kesin.

 • 02

  Yağ kızınca balık parçalarını tavaya koyup 3 dakika kızartın. Sonra diğer yüzünü çevirip tuzun, karabiberin yarısını ve limon suyunu balıkların üzerinde gezdirerek, diğer yüzlerini de yaklaşık 3 dakika kızartın.

 • 03

  Tavayı ateşten alıp, balıkları delikli spatulayla ısıtılmış servis tabağına çıkartın ve üstünü bir kapakla örterek sıcak kalmalarını sağlayın

 • 04

  Tavayı kısık ateşte oturtup, arpacık soğanları ve sarımsakları koyup sürekli karıştırarak 1 dakika kavurun.

 • 05

  Fesleğen ve balık suyunu ekleyip, karışımı 1 dakika pişirin. Krema, kalan tuz ve karabiberi katıp, sosu hafifçe koyulaşıncaya kadar (yaklaşık 2 dakika) pişirin

 • 06

  Tavayı ateşten alıp, sosu balık parçalarının üstlerine gezdirerek servis yapın.

Aklınızda olsun; • Somon balığı; B-6 vitamini bakımından zengindir. Vücudun protein ve yağı öğütmesini sağlayan B-6 vitaminleri, ayrıca bağışıklık ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmalarına yardım etmektedir. Somon balığı beyinde depresyonla savaşan kimyasal madde olarak bilinen, mutluluk hormonu serotoninin oluşmasına yardım eder. • Balık alırken pullarının son derece sıkı olmasına dikkat edin, aksi takdirde taze değildir. • Sarımsağı kolay soymak için su dolu bir kapta 5-10 dakika bekletin. Su da şişen kabuk kolayca sıyrılacaktır. • Sarımsaklarınızı önceden ayıklayıp bir kavanoza sızma zeytinyağı doldurup içinde bekletebilirsiniz. Böylece kullanacağınız zaman hazır olur, bozulmaz ve bu yağı daha sonra salatalarınızda kullanıp hoş bir lezzet elde edersiniz.