Ana YemeklerSebze Yemekleri
svg70 Dakika

FARKLI BİR LEZZET KÖPÜK KARNABAHAR TARİFİ

Arzu Akyüz

Mart 3, 2022

 

Karnabaharı sevmek için hem daha farklı hem de hafif bir lezzete ihtiyacım var diyorsanız Köpük karnabahar tarifi tam size göre. Farklı tat ve sunumuyla ben karnabaharı sevmem diyenlere bile sevdirebilirsiniz. Bu tarifte karnabahar hepimizin alışık olduğu salçalı, kıymalı ev yemeği halinden sıyrılıp çok farklı bir lezzetle soframıza geliyor. İşte tarifimiz!

 • Malzemeler

  1 Küçük Boy Karnabahar

  2 Yumurta Sarısı

  2 Yumurta Akı

  2 Su Bardağı Patates Püresi

  4 Çorba Kaşığı Rende Kaşar Peyniri

  4 Çorba Kaşığı Zeytinyağı

  Damak Tadınızda Tuz

 • Püre Malzemesi

  3 Adet Orta Boy Patates

  1 Yemek Kaşığı Tereyağı

  1 Bardak Süt

  1 Çay Kaşığı Muskat Rendesi

  Damak Tadınızda Tuz

Hazırlanışı

 • 01

  1 adet küçük boy karnabaharın kök kısımlarını kesip çiçek çiçek ayırın. 2 su bardağı patates püresi, 4 yemek kaşığı rende kaşar peyniri, 2 yumurta. Sarısı ve beyazı ayrı kullanılacak. 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve damak tadınızda tuz hazırlayın.

 • 02

  Ben patates püresini nasıl yapıyorum. 3 adet orta boy patates, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 bardak süt, damak tadınızda tuz ve 1 çay kaşığı muskat rendesi hazırlayın.

 • 03

  Tencereye su alın. Patateslerin kabuğunu soyup eşit büyüklükte küp doğrayın. Böylece aynı sürede haşlanırlar. Su kaynadıktan sonra biraz tuz ekleyebilirsiniz. Haşlanması için 8-9 dakika yeterli.

 • 04

  Haşlanan patatesleri tel süzgece alın. Patates suyu hemen çeker. Bu nedenle sudan hemen almalısınız. Suya değdirmeden 5 dakika buğulanmaya bırakın. Suya temas etmesin. Daha sonra süzgeçten alarak patates ezici veya çatalla ezin.

 • 05

  Ateş kapalıyken tencereye tereyağını alın. Patatesleri tel süzgeçte ezerek tencereye aktarın. Arada süzgecin altını temizlemeyi unutmayın. Blendır kullanmayın. Macun gibi bir püreyi kimse sevmez. Ateşi açın ve tereyağıyla patatesleri buluşturun. Damak tadınızda tuz ve 1 çay kaşığı muskat rendesini ekledikten sonra sütün yarısını ekleyip karıştırın. Ve kalanını ekleyip karıştırmaya devam edin. Sütü iyice çektikten sonra patates püremiz hazır. Pürüzsüz ve ipeksi bir kıvam. Nefis kokuyor.

 • 06

  Her şey hazır. Artık yemeğimizi yapabiliriz. Tencerede su kaynatın ve biraz tuz atın. Yıkadığınız karnabahar çiçeklerini ekleyip yumuşayana kadar haşlayın. Yumuşadıktan sonra suyunun süzülmesi için tel süzgece alın. Ve bir kenarda bekletin.

 • 07

  2 yumurta akını biraz köpürene kadar mikserle çırpın. Bir fiske tuz ekleyip çırpmaya devam edin. Yumurta aklarınız taze ve oda sıcaklığında olsun.

 • 08

  Şimdi karnabaharları ezerek püre yapın. Zaten kolayca eziliyor. Üzerine patates püresi, rende kaşar peyniri, damak tadınızda tuz, ayrı bir yerde hafifçe çırptığınız 2 yumurta sarısı, 4 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin.

 • 09

  Tüm malzeme karışıp bütünleşene kadar spatulayla karıştırın. Artık yumurta aklarını ekleyebiliriz. Önce yarısını ekleyin. Daha sonra diğer yarısını ekleyin. Alttan üste doğru karıştırın. Sufle gibi kabarmayacak ama yumurta akı kıvamını hafifleştirecek.

 • 10

  4 küçük fırın kasesinin içini bir parça tereyağıyla yağlayın. Hazırlanan karışımı paylaştırın. Önceden 200⁰C de ısıttığınız fırında 20-25 dakika ve üzerleri iyice kızaran kadar pişirin. Kaşığın tersiyle üzerlerini düzleştirin.

 • 11

  Kısa sürede hazırlayabileceğiniz oldukça pratik bir tarif.

Sıcak servis edin.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun 💕