Ekmek Tarifleri
svg210 Dakika

EV YAPIMI TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Arzu Akyüz

Ocak 9, 2021

 

Tam Buğday Ekmeği! Dışı çıtır, içi yumuşacık, hazırlaması ise çok kolay.

 

Fırından yeni çıkmış taze ekmeğe kim hayır diyebilir ki? Evde hazırlanmışsa daha da keyifli! İçinde kullandığımız bal ve tereyağı ekmeğimizi yumuşacık yapacak.

Bu güzel Tam Buğday Ekmeği tarifinde fazla malzeme de gerekmiyor. Hazırlanması oldukça kolay! Kısa sürede hazırlıyorsunuz. Sadece mayalanma ve pişme süresi var tabi ki ama o sürede de diğer işlerinize vakit kalır 😊 

Malzemeler

 • Malzemeler

  435 ml. Su

  1 Paket İnstant Maya

  3 Yemek Kaşığı Bal

  3 Yemek Kaşığı Tereyağı

  1 Yemek Kaşığı Tuz

  6.5 Su Bardağı Tam Buğday Unu

Hazırlanışı

 • 01

  Önce mayayı hazırlamakla başlayalım. 435 ml. Suya bir paket instant maya ekleyin. Mayalama işlemi için suyun sıcaklığı 43 dereceyi geçmemesi gerekli. Eğer mutfak termometreniz yoksa suyun ısısının serçe parmağınızı yakmaması, sizin ölçünüz olsun. Daha sonra 3 yemek kaşığı bal ekleyin ve nazikçe karıştırın. Baloncuklar çıkana kadar bekleyin. Bal mayanın harekete geçmesini sağlayacak.

 • 02

  Maya balla beslenirken kuru malzemeleri hazırlayın. Genişçe bir kaseye 6,5 su bardağı tam buğday unu ve bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Tel çırpıcınızla karıştırın.

 • 03

  Mayanız hazır olduğunda içine üç yemek kaşığı eritilmiş ve soğutulmuş tereyağı ekleyin ve nazikçe karıştırın. Kuru malzemelere katıp spatulayla hepsini karıştırın. Tüm malzemeler iyice karışsın ki maya unla işini yapsın.

 • 04

  Hamurunuzu çok az tam buğday unu serdiğiniz tezgaha alın ve iyice yoğurun. Unun bütün nemi emdiğini düşündüğünüz zaman hamuru top haline getirin ve her tarafına tereyağı sürdüğünüz bir kaseye alın. Üzerini strech filmle hava almayacak şekilde kapatıp bir saat mayalanmaya bırakın. Eğer hava alırsa hamur kabuklanma yapar ve piştiğinde o kısım sert kalır.

 • 05

  Bir saatin sonunda hamur güzelce kabardığında, üzerini açıp mutfak tezgahına alın ve hamuru elinizle bastırarak dikdörtgen açın sonra iki kenarı içe doğru katlayıp ters çevirin. Tekrar elinizle bastırarak dikdörtgen açın ve tekrar iki kenarı içeri doğru katlayın. Uçları birleştirin. Katladığınız kısım altta kalacak şekilde her tarafını iyice tereyağıyla yağladığınız kalıbınıza yerleştirin. Ben 12×22 cm. baton ekmek kalıbı kullandım.

 • 06

  Üzerine biraz tam buğday unu serpin kuru bir fırçayla her tarafına yayın. Tekrar strech filmle hava almayacak şekilde üzerini kapatıp 30 dakika kadar mayalanmaya bırakın. Ama hamurla strech film arasında kabarma için biraz boşluk kalmasına dikkat edin.

 • 07

  Fırınınızı önceden 190⁰C’de önceden ısıtın. Mayalanma işlemi biten ekmek hamurunuzu fırına alır almaz ısıyı 175⁰C’ye indirin. 45-50 dakika arası yani kızarıp, altın rengi alana kadar pişirin. Her fırın farklı pişirme süresi gösterebileceği için kontrollü gidin.

 • 08

  Fazla söze gerek yok! Fırından çıkınca size görüntüsü bile yetecek. Kesmek için biraz soğumasını bekleyin. Ben fazla bekleyemedim 🙂 Bütün evi mis gibi ekmek kokusu kapladı.

Bir dilim Tam Buğday Ekmeği, üzerine biraz tereyağı ve bal, yanına da demli bir çay ☕

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!