Sütlü Tatlı Tarifleri
svg7 Saat

EV YAPIMI KARAMELLİ DONDURMA

Arzu Akyüz

Eylül 16, 2021

 

Ev Yapımı Karamelli Dondurma

Serinletici etkisiyle nefis bir dondurmaya kim hayır diyebilir ki? Çocukken dondurma yiyebilmek için yazın gelmesini beklerdik. Şimdi hemen hemen her yerde dondurma bulabilsek de evde yapılanın tadı bir başka oluyor. Ayrıca birçok kişi içindeki katkı maddeleri nedeniyle hazır dondurmalardan uzak durmaya çalışıyor. Siz de aynı düşüncedeyseniz leziz, ev yapımı karamelli dondurma tarifimi mutlaka denemelisiniz.

Kıvamı harika ve hiç buzlanma olmadı. O zaman dondurmamızı neden kendimiz yapmayalım ki?

Malzemeler

 • Malzemeler

  1 Litre Süt

  1 Yemek Kaşığı Salep

 • Karamel İçin

  1 Su Bardağı Toz Şeker

  1 Su Bardağı Süt

  2 Yemek Kaşığı Tereyağı (40 gr.)

Hazırlanışı

 • 01

  İlk önce karameli hazırlayalım. Kalın tabanlı bir tencereyi orta ateşe alın Bir su bardağı toz şekeri birkaç seferde ekleyin. Karamel yaparken en doğru yöntem tencereyi ateşin üzerinde hareket ettirmek.

 • 02

  Şeker kenarlardan eridikçe biraz daha serpin ve ateşi kısın. Sakın yüksek ateşte yapmayın. Şekeri birden yakıp tadını bozabilirsiniz. Eğer bu aşamada kaşıkla karıştırırsanız şeker kristalleri katılaşır. O zamanda karamel mahvolur. Karamel neredeyse yanacak gibi koyu kehribar renginde olmalı. Çünkü karamelin kompleks tatları o zaman ortaya çıkar.

 • 03

  Tadını biraz daha geliştirmek için diğer malzemeleri ekleyelim. Bir su bardağı soğuk süt. Bu esnada şeker katılaşacak. Endişelenmeyin, karıştırdıkça tekrar kıvam alacak. Artık kaşık kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yaklaşık 40 gr. Tereyağını ekleyip iki dakika daha karıştırın. Bırakın tatlar iç içe geçsin. Ardından cam kavanoza dökün. Durdukça kıvamı koyulaşacaktır.

 • 04

  1 Litre sütü kaynatın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte ara sıra karıştırarak 10 dakika kadar pişirmeye devam edin. Dondurmada keçi sütü tavsiye ediyorlar. Ama ben bulamadığım için inek sütü kullandım. Gayet güzel oldu.

 • 05

  Süt oda sıcaklığına geldikten sonra 1 yemek kaşığı salebi birkaç seferde ekleyip, tel çırpıcınızla karıştırın. Topaklanma olmasın.

 • 06

  Daha sonra ocağa alın ve orta ateşte sürekli karıştırarak kaynatın. Dondurma yaparken kullandığınız salebin kalitesi çok önemli. Ben ilk başta yakınımdaki yerlerden aldım. Maalesef sonuç hüsran oldu. Daha sonra mısır çarşısından aldım. Gerçekten çok fark etti. Mutlaka güvenilir bir yeri tercih edin.

 • 07

  Bu arada sütü kepçeyle ara sıra savurun. Kaynamaya başlayınca ateşi kısıp karameli ekleyin. Tel çırpıcınızla karıştırarak bütünleşmesini sağlayın. Kısık ateşte 10 dakika kepçeyle karıştırın. Arada savurun. Ne kadar çok savurursanız dondurmanın kalitesini artırırsınız. 10 dakika sonra ateşten alın. Ara sıra karıştırarak soğumaya bırakın.

 • 08

  Oda sıcaklığına gelince bir kaba dökün. Spatulayla hava kabarcıklarını alın. Üzerini hava almayacak şekilde kapatın. 10 saat dondurucuda kalacak. Kıvam alana kadar 1,5 saat arayla 4 sefer karıştırın.

 • 09

  Size tavsiyem dondurma yapmaya mutlaka sabahtan başlayın. Ben ilk seferinde hiç düşünmeden akşam 20.00 de başladım. Tabi ki bütün gece saat kurup kalkmak zorunda kaldım.

 • 10

  Dondurucudan çıkardığınız son seferinde birkaç dakika bekledikten sonra kaşıkla sıyırın ve temiz bir kavanoz veya şişeyle dövün. Bu işlem benim kuvvetimle 7-8 dakika sürdü. Yine üzerini kapatıp 4 saat dondurucuda beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

 • 11

  Servis etmeden önce birkaç dakika dışarıda bekletin. Dondurma kaşığını her seferinde ılık suya batırın.

 • 12

  Hem lezzetli hem sağlıklı. İnanın bana harcadığınız zamana değecek.

 • 13

  Bir kaşıkta kocaman bir lezzet. Ben dayanamayıp üzerine birazda çikolata sosu gezdireceğim. Damağımda parti var!

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun 🍦