Meyveli TatlılarDiğer Tatlılar
svg120 Dakika

BÖĞÜRTLEN SOSLU PAVLOVA TARİFİ

Arzu Akyüz

Ekim 15, 2020

 

Mereng, meyve sosu ve çırpılmış krema, nefis bir tatlı.

Pavlova yapmak için mereng hazırlamak gerçekten dikkat ve özen istiyor. Ama bu tarifteki talimatlara uyduğumda sonuç beni çok mutlu etti.

Dışı kıtır kıtır, içi yumuşacık ağızda eriyen bir tatlı oldu.

En başta dikkat etmeniz gereken yumurta akları. Yumurtalarınız mutlaka taze ve en önemlisi oda sıcaklığında olmalı. Böylece iyi bir hacim elde ediyorsunuz. Diğer dikkat edeceğimiz konu ise şekeri eklemek. Tatlı kaşığı kullanarak, her eklediğim kaşıkta yaklaşık 40 saniye kadar bekledim. Evet, 200gr.+2 yemek kaşığı şekeri eklemek vaktimi aldı ama olsun, sonuca değdi doğrusu 😊 

Ben tarifimde böğürtlen sosunu tercih ettim. Pavlova tatlı, böğürtlen sosu ekşi. İki zıt tat damakta çok hoş bir aroma bırakıyor. Siz zevkinize göre farklı bir meyve de tercih edebilirsiniz tabi ki.

Hem hazırlayıp hem de videosunu çekmek biraz uğraştırdı ama sonuca değdi. Umarım sizlerde beğenirsiniz.

Tabi Böğürtlen Soslu Pavlovalar harika oldu ama hepsini nasıl tüketeceğim kısmı her zaman ki gibi en büyük sıkıntı 😒 

Neyse ki akşam arkadaşıma yemeğe davetliydim. Hemen telefon açıp tatlı yapmamasını söyledim. Böylece tadını test etme imkanım da oldu. Herkesten tam not aldım  🥰 İşte işin en keyifli kısmı da buydu benim için.

Malzemeler

 • Merengler İçin

  4 Büyük Yumurta Akı

  1 Çimdik Tuz

  200 gr. + 2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

  2 Tatlı Kaşığı Üzüm Sirkesi

  1 Tatlı Kaşığı Vanilya Özütü

  1 Tatlı Kaşığı Mısır Nişastası

 • Böğürtlen Sos İçin

  150 gr. Böğürtlen

  2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

  1 Yemek Kaşığı Mısır Nişastası (1/2 Çay Bardağı Suda Eritilecek)

 • Üzeri İçin

  3 Yemek Kaşığı Krema

  1 Tatlı Kaşığı Vanilya Özütü

Hazırlanışı

 • 01

  Stand mikserinize 4 büyük yumurta akı ekleyin ve tel çırpıcınızı takın. Bir çimdik tuz ekleyip çırpın ve köpük haline getirin.

 • 02

  Yumurta Beyazlarınız mutlaka taze ve oda sıcaklığında olmalı, hacmi çok fark edecektir.

 • 03

  Mikseriniz çalışırken 200 gr. + 2 yemek kaşığı toz şekeri kaşık kaşık çok yavaş bir şekilde ekleyin. Eğer şekeri hızlı bir şekilde dökerseniz şekerin ağırlığı kabaran yumurta akını söndürecektir.

 • 04

  Şeker iyice eridikten sonra iki tatlı kaşığı sirke ekleyin. Bu merenginizin parlak bir renk almasını sağlayacaktır. Daha sonra 1 tatlı kaşığı vanilya özütü ekleyin. Son olarak bir tatlı kaşığı mısır nişastası ekleyin. Mısır nişastası çabuk kurumasına yardımcı olacaktır.

 • 05

  Krema torbasına büyük uç takın. Bunu kaşık yardımıyla da yapabilirsiniz ama krema torbasıyla aynı şekil ve boyutta olacaklar.

 • 06

  Pişirme kağıdına 6 cm. boyutunda yuvarlak bir kalıpla aralıklı daireler çizin. Kağıdı tepsiye ters çevirerek yerleştirin böylece kurşun kalem izi merenginize bulaşmayacaktır.

 • 07

  Krema torbanızla daireler içine tepeler sıkın. Kaşık kullanarak üzerlerine boşluklar açın.

 • 08

  Böğürtlen sosunuz için 150 gr. yıkayıp süzdüğünüz böğürtlenleri tencereye alın ve üzerine 2 yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Bir kasede, 1 yemek kaşığı nişastayı yarım çay bardağı suyla eritin ve böğürtlenlerin üzerine ilave edin. Ara sıra karıştırarak pişirin ve kaşığın tersiyle böğürtlenleri hafifçe ezin. Piştikten sonra ocaktan alıp soğutun.

 • 09

  Son olarak bir kasede 3 yemek kaşığı kremayı çırpın ve içerisine bir tatlı kaşığı vanilya özütü ekleyip karıştırın.

 • 10

  Ve bu güzel lezzetleri buluşturma zamanı! Pavlovanızın üzerindeki boşluğun üzerine 2 tatlı kaşığı kadar böğürtlen sos ve sosun üzerine de 1 tatlı kaşığı çırpılmış krema koyun.

Böğürtlen soslu pavlovanız hazır. Sevdiklerinizle paylaşın…!

Afiyet olsun…