Cupcake&Muffin Tarifleri
svg45 Dakika

BALKABAKLI MUFFİN TARİFİ

Arzu Akyüz

Ocak 8, 2022

 

Balkabağı, Sonbaharın en güzel tatlarından! Tezgahlarda bol bol bulunurken elimizden geldiğince çok ve çeşitli şekilde değerlendirmek gerekli. Önceki tariflerimde balkabağı çorbası ve balkabaklı rulo pasta tarifi vermiştim. Bugünde Balkabaklı Muffin tarifi paylaşıyorum. Bolca balkabağı aromasının yanısıra mis gibi sonbahar baharatlarıyla dolular.

İster kahvaltıda isterseniz de çay saatiniz için mükemmel bir atıştırmalık. Buzdolabında bir hafta saklayabilirsiniz. Ama servis yapmadan önce mutlaka oda sıcaklığına getirin.

Malzemeler

 • Malzemeler

  1.5 Su Bardağı Un

  1 Çay Kaşığı Kabartma Tozu

  1/2 Çay Kaşığı Karbonat

  1.5 Çay Kaşığı Tarçın

  1/2 Çay Kaşığı Yenibahar

  1/4 Çay Kaşığı Toz Zencefil

  2 Yumurta

  3/4 Su Bardağı Toz Şeker

  3/4 Su Bardağı Esmer Şeker

  1/2 Su Bardağı Süt

  3/4 Su Bardağı Sıvıyağ

  1 Çay Kaşığı Vanilya Özütü

  1.75 Su Bardağı Balkabağı Püresi

Hazırlanışı

 • 01

  Önce kuru malzemeleri hazırlamakla başlayalım. 1,5 Su bardağı Elediğiniz unu genişçe bir kaseye alın. 1 çay kaşığı kabartma tozu ve ½ çay kaşığı karbonat ekleyin. 1,5 çay kaşığı tarçın, ½ çay kaşığı yenibahar, ¼ çay kaşığı toz zencefil ekledikten sonra tel çırpıcınızla karıştırın. Böylece varsa topaklardan kurtulmuş oluruz. Siz sevdiğiniz farklı baharatları da ekleyebilirsiniz.

 • 02

  Sıvı malzemeler için 2 yumurtayı ayrı bir kaseye alın ve sarılar dağılana kadar çırpın. Malzemeleriniz taze ve oda sıcaklığında olsun. ¾ su bardağı toz şeker ekleyin. Şeker eriyene kadar tel çırpıcınızla çırpın. ¾ su bardağı esmer şeker ekleyip çırpmaya devam edin. Esmer şekeri saklarken kurumaması için içine bir elma dilimi koyabilirsiniz. ½ Su bardağı süt ve ¾ su bardağı sıvıyağ ekleyip çırpmaya devam edin. En son 1 çay kaşığı vanilya özütü ekleyin. Hepsi güzelce karıştırın. 1 Tam ve ¼ su bardağı balkabağı püresini sıvı malzemelere ekleyip tel çırpıcınızla karıştırın.

 • 03

  Sıvı malzemelere kuru malzemenin yarısını ekledikten sonra tel çırpıcınızla karıştırın. Kalan kuru malzemeyi de ekleyin. Hamur ağırlaşınca spatulayla karıştırmaya devam edin. Karıştırırken kasede C harfi çizin. Çok fazla karıştırmamaya özen gösterin. Muffin veya cupcake hazırlarken tarife çok fazla un eklemek en yaygın hatadır. Unu mutlaka doğru ölçün.

 • 04

  Muffin tepsinize kapsülleri yerleştirin. Muffin hamurunuzu düz bir tepside fırına verirseniz hamur piştikçe yukarı doğru kabarmak yerine yanlara doğru yayılır. Bu nedenle mutlaka muffin tepsisi kullanmak gerekli.

 • 05

  Hamuru eşitçe paylaştırın. Eşit pişme için aynı ölçüde paylaştırmaya özen gösterin. Bu hamurdan 12 adet çıkıyor. Kalıpların yarıdan fazlasını doldurun.

 • 06

  Fırınınızı önceden 170⁰C de ısıtın. 20-25 dakika veya kürdan testiniz temiz çıkana kadar pişirin. Her fırın pişme süresinde farklılık gösterebilir. Kontrollü gidin.

 • 07

  Bu yumuşacık ve sonbahar tatları dolu muffinleri hazırlamak işte bu kadar kolay!

  Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!