Tadı da kokusu da harika! Limon Reçeli

Tadı da kokusu da harika! Limon Reçeli
Eğer biraz mayhoş ve ekşimsi tatları seviyorsanız kesinlikle limon reçelini denemelisiniz. Hazırlaması da hiç zor değil. Kahvaltı sofranızda biraz değişiklik istiyorsanız kesinlikle denemeye değer.

Hazırlama süresi  : 20 dakika
Pişirme süresi        : 40 dakika

1 orta boy kavanoz

Malzemeler
5 Adet limon
2 Su bardağı toz şeker
1 Su bardağı su
Yarım limon suyu

Yapılışı

5 adet limonu yıkayın. 3 adet limonu rendenin kalın tarafıyla beyaz kısma gelmeyecek şekilde rendeleyin. Diğer iki limonu da kabuğu ile beraber ince ince dilimleyin.
Daha sonra hepsini bir tencereye alın ve üzerini geçecek kadar su ekleyerek kaynatın. Daha sonra suyunu bir süzgeç yardımıyla süzün ve tekrar tencereye alın. Bu kaynatma ve süzme işlemini üç kez tekrarlamanız gerekli. Bu şekilde limonun acısını almış olacaksınız.
Diğer tarafta limon reçelini hazırlayacağınız tencereye bir su bardağı su ve iki su bardağı toz şekeri ekleyerek kaynatın. Kaynayan şerbetin içerisine acısını aldığınız limon kabukları ve limon kabuğu rendesini ekleyin. Ateşi kısın ve ara sıra karıştırarak, koyu bir kıvam alana kadar 40-45 dakika kaynatın.
Reçelin kıvamını anlamanın en güzel yolu bir kaşık reçeli tabağa koyup buzdolabında 2-3 dakika bekletmektir. Çıkardığınızda kıvamı koyulaşmışsa reçeliniz oldu demektir. Eğer istediğiniz kıvamda değilse 10/15 dakika daha kaynatmalısınız.
Eğer kıvamından eminseniz cam bir kavanozun içerisine alın, kapağını kapatıp ılınmasını bekleyin. Ben reçellerimi genelde buzdolabında muhafaza ediyorum. Böylece uzun süre bozulmadan durabiliyor.

Afiyet olsun…
Limon reçeli

Limon reçeliBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir