Sütlü Ekmek

Sütlü Ekmek

 
Bu zor günlerde artık çoğu şeyi dışarıdan almayıp evde hazırlıyoruz. Bunların başında da ekmek geliyor. Bloğumda birçok ekmek tarifi var. Ama bu ekmek tarifi hem çok kolay hem de lezzetli. Yumuşacık ve bir dilimi bile oldukça doyurucu!

Eğer isterseniz tarifi çeşitlendirebilirsiniz. Hamurunu hazırlarken içine zeytin, kuru domates, biberiye ekleyebilirsiniz. Ama bu sade haliyle bile gerçekten nefis.

Hamurunuzu yoğurmaya başlamadan önce ekmeğinizi pişireceğiniz kabınızı hazırlayın. Ben bu ekmekte baton kek kalıbı kullanıyorum ve çok güzel oluyor. Tost ekmeği gibi J Böylece dilimlerde çok düzgün çıkıyor. Benim kullandığım kalıbın iç ölçüsü 12 cmx30 cm. İçerisine yağlı kağıt yerleştiriyorum. Böylece ekmeği çıkarmak da çok kalay oluyor.

Gelelim ekmeğimizin tarifine,

Hazırlama Süresi             : 25 Dakika

Mayalanma Süresi         : Yaklaşık 1 Saat

Pişirme Süresi                  : 40 Dakika

Ekmek tarifi
Malzemeler

1 Tatlı Kaşığı İnstant Maya

3,5 Çay Bardağı Süt (ılık)

8 Çay Bardağı Un

Tuz (Damak zevkiniz miktarında)

1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (Üzerine Sürmek İçin)

Yapılışı

Ekmek hamurunuzu yoğuracağınız kabınıza bir tatlı kaşığı dolusu instant mayayı koyun. Ilıttığınız sütten mayanın üzerini örtecek kadar dökün ve 5-10 dakika kadar kabarmasını bekleyin.

Mayanız kabardıktan sonra damak zevkinize göre tuz ekleyin. Ben bir tatlı kaşığı tuz koyuyorum. Bu ölçüye iyi geliyor. Kalan sütü ekleyin. Unu yavaş yavaş dökerek hamurunuzu yoğurmaya başlayın. Sekiz çay bardağı un hamuruma tam kıvam geldi. Ama kullandığınız markaya göre un miktarı farklılık gösterebilir. Hamur toparlandıktan sonra elleriniz yıkayın. Elinizde hamur parçaları kalırsa hamuru düzgünce yoğuramazsınız. Hamurunuzu tezgaha alın ve on dakika kadar yoğurun. Hamuru yoğururken elinize yapışırsa çok az un serpebilirsiniz. Ama çok fazla dökmemeye gayret edin. Hamur sertleşmesin.

Daha sonra hamuru elinizle düzleştirin. Kenarlardan içe doğru papatyanın yapraklarının her birini göbeğin katlarmış gibi hamurun ortasına doğru katlayın ve ters çevirerek pişireceğiniz kabın içerisine yerleştirin. Kalıbın üzerinde boşluk kalacak şekilde poşete geçirin ve iki katına gelene kadar mayalanmaya bırakın. Yaklaşık bir saat içerisinde mayalanma işlemi tamamlanıyor.

Fırınınızı 220⁰C’de 10 dakika ısıtın. Ekmeği fırına alırken ısıyı 200⁰C’ye düşürün. Benim fırınımda turbo ayarında 40 dakikada pişti. Üzeri kızarınca ben üzerine fırçayla zeytinyağı sürdüm. Böylece hem daha güzel kızardı hem de çıtır bir kabuk oldu.

Fırından çıkardıktan sonra üzerine mutlaka nemli bez örtün. Ekmeğiniz daha yumuşak olur.

Afiyet olsun…

Ekmek tarifi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir