Süleymaniye Çorbası

Süleymaniye Çorbası
Geçenlerde ablamdaydım. Harika bir çorba yapmıştı. Bende hemen denemek istedim. Hem çok lezzetli hem de oldukça besleyici.

Ama biraz zahmetli. Birkaç aşamada hazırlıyorsunuz.

Bu lezzete değer doğrusu!

Malzemeler
1 Su Bardağı Kımızı Mercimek
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
1’er Adet Kabak ve Soğan
300 gr. Ispanak
2 Yemek Kaşığı Tereyağı

Köftesi İçin
200 gr. Kıyma
Tuz ve Karabiber
1 Çorba Kaşığı Un

Hazırlanışı
Mercimeği yıkayıp haşlayalım ve suyunu süzelim.  Ayrı bir kaba sebzeleri rendeleyelim. Ispanakları iyice yıkayıp ince ince doğrayıp,  diğer sebzelerle birlikte tereyağında kavuralım.  Tuz ve karabiber ekleyelim.  Başka bir kapta tuz ve karabiber eklediğimiz kıymayı yoğurup minik köfteler hazırlayalım. Una bulayıp tavada biraz kızartalım. Kavrulmuş sebzelerin üzerine haşlanmış mercimeği ve 6 bardak suyu ekleyip kaynatalım. İçine köfteleri ilave edip,  10 dakika daha kısık ateşte pişirip servis edelim.

Aklınızda Olsun;

  • Et suyu yaparken kemikleri ağır ateşte kaynatın. Aksi takdirde et suyu bulanır ve kullanıldığı çorbalarda bulanık bir görüntü oluşur.
  • Soğanın pek çok yemekte kullanılmasının nedeni sadece lezzet vermesi değildir. Soğanın gözlerimizi yaşartacak kadar kuvvetli olan eterik yağları, aynı şekilde dilimizdeki lezzet alan bölgeleri de uyarır ve yemeğin tadını daha iyi algılamamızı sağlar.
  • Kış aylarında sofranızda havuç salatasına sık sık yer verin. Havuçtaki bol A vitamininden yararlanabilmek için, mutlaka az da olsa bir miktar yağ ile birlikte tüketilmesi gerekir. Çünkü A vitamini sadece yağda çözülür.
  • Çorbalarınızı koyulaştırmak için nişasta yerine unu tercih edin. Un uzun süre kaynatılmaya dayanıklıdır. Nişasta ile hafif saydam ve daha kremli bir doku elde edebilirsiniz, ama uzun süre kaynatırsanız kesilir. Yağ ile kavrulmaya uygun değildir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir