Portakallı Somon

Portakallı Somon
Malzemeler
2 Parça Kılçıksız Somon
1 Adet İnce Halka Doğranmış Pırasa
1 Çorba Kaşığı Portakal Kabuğu Rendesi ve 1 Adet İnce Doğranmış Portakal
1 Portakalın Suyu
1 Adet Julyen Doğranmış Havuç
1 Tatlı Kaşığı Tepeleme Nişasta
Yeteri Kadar Tarhun, Kırmızı Biber, Tuz

Hazırlanışı
Havuçları, tavada kızdırdığımız yağda hafifçe kavuralım. Pırasayı ekleyelim. Sebzeler yumuşayınca derisi çıkarılmış portakal dilimlerini de tavaya ekleyelim. Tarhun, kırmızıbiber, portakal suyu, ve kabuğunu da ekleyip biraz su ile erittiğimiz nişastayı katalım. Bir taşım kaynatıp ateşten alalım. Ayrı bir tavada yine 1-2 kaşık yağı kızdıralım. Balıkları tuzlayıp biberleyelim. Kuvvetli ateşte önce bir yüzünü, sonra diğerini pişirelim. Sosla birlikte servis yapalım.

Aklınızda Olsun;

  • Balık, içi temizlendikten ve yıkandıktan sonra iyice tuzlanır ve hiç bekletilmeden pişirilir. Çünkü tuz balıketinin suyunu alır ve tuzlanmış şekilde beklerse balık eti pişerken kuru olur.
  • Kış aylarında yediğiniz portakalların kabuklarını atmayın. Bunların renkli dış kısımlarını bol tozşekerle birlikte mutfak robotunda püre yapın. Buzdolabına kaldırıp gerektikçe tatlılarınızda kullanın.
  • Tarhun, mide gazlarını giderici, iştah açıcı, sindirim kolaylaştırıcı, tuzsuz rejimlerde tuzu aratmayan faydalı bir baharattır.
  • Sos koyulaştırmak için kullanılan nişasta, unun aksine çok çabuk pişer. Bunun için daima en son eklenmeli ve çok çabuk koyulaşacağı unutulmamalıdır.


4 thoughts on “Portakallı Somon”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir