Patatesli Pazı Sarması

Patatesli Pazı Sarması

Bana sunarken sushi deseler herhalde inanırdım. Hem sunumu harika hem de lezzeti. Çok kısa sürede hazırlanıyor ve davet sofralarınız için mükemmel bir sunum. Ben yaptım ve çok beğenildi size de tavsiye ederim.

Malzemeler
3 Adet Haşlanmış Patates
½ Demet Pazı
2 Diş Sarımsak
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet Limon Suyu
2 Adet Közlenmiş Kırmızı Biber
Tuz

Hazırlanışı
Sarımsağın kabuklarını temizleyip iyice ezelim. Zeytinyağı, limon suyu ve tuz ile karıştırarak sos hazırlayalım. Haşlanmış patatesleri bir çatal yardımı ile iyice ezelim. Hazırladığımız sosun yarısını ezdiğimiz patatese ekleyerek iyice karıştıralım. Yıkadığımız pazı yapraklarını kaynar suya batırıp çıkaralım. Pazıların ortasında ki büyük damarı keserek alalım. Kalan küçük damarları ise bıçağın sapı ile ezelim. Pazı yaprağını düz bir zemine serelim ve üzerine patates püresi harcından 1 kaşık koyup ve düzeltelim. Üzerine julyen şeklinde kesilmiş közlenmiş biberi koyalım ve saralım. Sardığımız pazıları ortadan keserek yan çevirelim ve servis tabağına dizelim. Harç bitene kadar aynı işlemi tekrarlayalım. En sonunda hazırladığımız pazıları servis tabağına alarak üzerine kalan sosu dökelim.

Aklınızda Olsun;

  • Közlenmiş biberleri kolayca soymak için, ateşten aldıktan sonra 5 dakika bir naylon torba içinde bekletin.
  • ‘Blanşe etmek’ bir yiyeceği çok kısa sürede kaynar suya daldırıp çıkartmak için kullanılan mutfak terimidir. Yiyeceklerin pişerken renk değiştirmemeleri (patates); parlak canlı renklerini yitirmemeleri (taze fasulye); kabuklarının kolay soyulması (domates, kayısı, şeftali) gibi amaçlarla yapılır. Kaynar sudan çıktıktan sonra pişmeye devam etmemesi için hemen soğuk suyla çalkalanmalıdır.
  • Patates haşlarken, daha lezzetli ve yumuşak olması için suyuna 1 çay kaşığı margarin katın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir