Mısır Gevrekli Kurabiye

Mısır Gevrekli Kurabiye
Geçen hafta lise arkadaşlarımızla toplantımız vardı. Aslında onlar düzenli olarak toplanıyor. Ama benim her seferinde başka bir programım çıkıyor ve gidemiyordum. Bu seferki toplantı adaşımın evindeydi. Hem adaşımı çok sevdiğim için hem de herkesi çok özlediğimden kendi kendime söz verdim. Bu sefer ne olursa olsun gideceğim! Nihayet sözümü tutabildim. Bir kısmımız zaten birbirimizden kopmamıştık. Diğerlerini de herkes gibi Facebook’tan bulduk. Şimdi görüşemesek bile en azından hayatlarımızdan haberdarız.

Zaman o kadar hızlı akıp gidiyor ki bir araya geldiğimizde bunu daha iyi anlıyoruz. Birçoğunun boyunca çocuğu var. Aramızdan biri kayınvalide bile olmuş. Tabi o kadar aceleleri vardı ki okulun bittiği yaz koşarak evlenenler oldu :) Bir araya geldiğimizde o günleri sanki dün yaşamışız gibi hissediyorum ve aynı sıraları paylaştığım arkadaşlarımın boyunca çocukları olduğunu görünce tuhafıma gidiyor. Belki de içimdeki o hiç büyümeyen çocuk buna neden oluyor.

O kadar yaramazdık ki :) Okul bizden illallah etmişti. Kız lisesi olmasının verdiği rahatlıkta işin cabasıydı. Hiç unutmuyorum bahçede devrilen koca çam ağacının bir kolunu kesip, “yılbaşı geliyor neden bizim bir çam ağacımız yok” deyip sınıfa taşımıştık. Tabi sonrada bir güzel azar işitmiştik.

Aradan geçen bu kadar zamanda “onlar hep iyidir, hep mutludur” diye düşünürken bir araya geldiğinde bir bakıyorsun ki bir sürü hikaye, bir sürü yaşanmışlık. Kimini şaşkınlıkla dinliyorsun, kimini hüzünle! Ama hiç değişmeyen bir şey var ki, o da hayat bizi “yeni hikayeler” için bekliyor. Tıpkı Andy Partridge’nin dediği gibi ;

“Okulu bırakabilirsin ama o seni asla bırakmaz!”

Sıra geldi sevgili adaşımın harika sofrasına! Birbirinden güzel şeyler hazırlamıştı bizim için. Hangisini tadacağımızı şaşırdık. Ama bir kurabiye yapmıştı ki tadı hala damağımda. Kurabiye canavarı ben en çok ondan yedim. Hani şu bir tane asla yetmez dediklerimizden :) Tabi sizlerle de paylaşabilmek için hemen tarifini aldım. İşte şahane kurabiyenin tarifi ;
Malzemeler
1 Paket tereyağı
1 Çay Bardağı Sıvıyağ
1 Su Bardağı Şeker
1 Su Bardağı Fındık
1 Su Bardağı Damla Çikolata
1 Su Bardağı Mısır Gevreği
1 Su Bardağı Kuş Üzümü (sıcak suda bekletilmiş)
2 Portakal Kabuğu Rendesi
1 Yumurta Sarısı (Akı Üstüne)
Aldığı Kadar Un

Hazırlanışı
Mısır gevreğini avuç içinde ufalayalım. Dövülmüş fındıkla karıştırarak bir kenarda bekletelim.  Oda sıcaklığında beklettiğimiz tereyağı, sıvı yağ, şeker, damla çikolata, kuş üzümü, portakal kabuğu rendesi ve yumurta sarısını yoğurma kabına alalım. Aldığı kadar unu ekleyerek yoğuralım ve hamurumuzu hazırlayalım. Şekil verildikten sonra önce yumurta akına sonra fındık ve mısır gevreği karışımına batırılıp önceden 180°C’ de ısıtılmış fırında pişirelim.

Afiyet Olsun :)


3 thoughts on “Mısır Gevrekli Kurabiye”

  • İnanılmaz güzel bir gün,inanılmaz bir emek ve sevgiyle hazırlanmış bir sofrayla birleşince dahada güzelleşti. Fark ettiğim şeylerden birtanesi
    o kadar yaşanmışlıklara rağmen bir araya geldiğimizde yine hepimizin yüzünde o muzur ifadenin olmasıydı. Sanki bu yaşımızda aynı sıralara koysalar bizi bir farkımız olmayacak gibiydi.
    Geçmiş insanın en güzel parçası. Pamuklara sarmalayıp sakladığı anılarla dolu..

  • Şimdiye kadar hiç bir tarif bu kadar güzel bir hikaye ile pekiştirilip sunulmamıştır. Eminim çok lezzetlidir. Mutlaka deneyeceğim. Ellerinize,yüreğinize sağlık….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir