Limonata

Limonata
Artık sıcaklar hissedilir şekilde artmaya başladı. Ferahlatıcı bir şeyler içmek istiyor insan. Ben çok fazla çay ve Türk kahvesi tüketiyorum. Gazlı ve renkli içecekleri sevmiyorum. Bu yüzden biraz zahmetli olsa da kendi içeceğimi yapmaya karar verdim. Bu tarif ablamdan. Geçenlerde arkadaşlarım bende toplandığında da yapmıştım. Herkes çok beğendi.

Bir inanışa göre de Pazartesi günü evde limonata yapmak ve ikram etmek ağız tadını ve neşeyi arttırırmış :) Ne güzel!

Evet, malzemeleri hazırlarken birkaç tane de mutfak eldiveni eklemeyi unutmayın!

Malzemeler
4 Adet Limon
1 Adet Portakal
1 Su Bardağı Toz Şeker
Nane Yaprakları
Yeteri Kadar İçme Suyu

Hazırlanışı
Limonları ve portakalı rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Toz şekerle iyice mıncıklayıp bir kenara ayırın. Daha sonra kabuğunu rendelediğiniz limonları gelişigüzel doğrayın. İki tane orta boy tencereye içme suyu koyun. Doğradığınız limonları önce ilk tenceredeki suyla mıncıklayın. Suyun rengi değiştikten sonra ikinci tencerede de aynı işlemi yapın. Böylece iki tencere limonlu su elde etmiş olacaksınız.

Daha sonra başka bir tencerenin ağzına tülbent koyup şekerle mıncıkladığınız limon ve portakal kabuğu rendesini ve tencerelerdeki limonlu suları iyice süzün ve özü çıkana kadar tülbenti sıkın. İçerisine nane yaprakları atarak süsleyin.

Tadı yetersiz gelirse sonradan şeker ekleyebilirsiniz.


2 thoughts on “Limonata”

  • Yani gülüm burada verdiğin en zahmetli ve zor tarif.. 1 bardak limonata için bu zahmet… en güzeli madem gelen arkadaşlarına ikram ediyorsun :)) senin elinden içmek daha harika olacak dimii:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir