Kıymalı Börek

Kıymalı Börek
Pazar günü bütün aile ağabeyim de kahvaltıdaydık.  Özenle hazırlanmış sofra, hoş sohbet, herkesin bir arada olması çok keyifliydi. Bana çocukluğumu hatırlattı. En büyük zevkim hafta sonu kahvaltılarıydı. Ağabeyim çeşit çeşit kahvaltılık alır, sonra onları özenle hazırlardı. Tabi biraz fazla özenince hazırlanma süresi uzardı ve ben ağzımın suyu akarak biran önce bitirmesini beklerdim.

Ama bu sefer sabırsızlanan o oldu. Yengem o kadar telaşlıydı ki ya yetmezse deyip sürekli bir şeyler ekliyordu. Her şeyi mükemmel hazırlamasına rağmen o tatlı paniğini bir türlü atamadı üzerinden. Ama bir kıymalı böreği var ki, inanılmaz güzel. Onca şeyi bırakıp neredeyse sadece ondan yedim diyebilirim.

Bildiğimiz klasik kıymalı börek ama onun elinden bir başka güzel oluyor :)

(Büyük Fırın Tepsisi İçin)

Malzemeler
7 Yaprak Yufka

İç Malzemesi
500 gr. Kıyma
2 Adet Soğan
2 Adet Küp Doğranmış Domates
1 Yemek Kaşığı Salça
Tuz, Karabiber, Kırmızı Biber

Sos Malzemesi
5 yumurta (Birinin Sarısı Üzerine Sürmek İçin Ayrılacak)
2 Su Bardağı Süt
3 Yemek Kaşığı Yoğurt
1 Çay Bardağı Sıvıyağ

Hazırlanışı
Kıymayı yağ ile tavaya koyup suyunu çekene kadar kavurun. Yemeklik doğradığınız soğanı ilave edip, soğanlar ölene kadar kavurmaya devam edin. Salçayı ekleyin, kokusu çıkana kadar kavurun. En son domates, tuz, karabiber ve kırmızıbiberi ekleyip suyunu çekene kadar pişirin.

Sos malzemelerini rondoda iyice çırpın. Büyük fırın tepsisini yağlayın. Birinci yufkayı kenarları dışarı çıkacak şekilde yerleştirin. İkinci yufkayı buruşuk bir biçimde tepsiye yerleştirin ve biraz sos dökün. Üçüncü yufkaya da aynı işlemi tekrarlayın. Dördüncü yufkanın üzerine kıymalı harcı düzgünce yayın. 5. ve 6. Yufkayı da yerleştirirken de sos  dökün en son yufkanın üzerine kalan sosu ve iyice çırptığınız yumurta sarısını sürün. Önceden 180°C’de ısıttığınız fırında altı ve üzeri kızaran kadar pişirin.

Yumurta kokmaması için sarısının içine birkaç damla limon suyu ve 1 çay kaşığı toz şeker ekleyebilirsiniz.

Kare dilimler şeklinde keserek sıcak servis edin…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir