Kayısılı Cheesecake Tart

Kayısılı Cheesecake Tart

Kayısılı Cheesecake Tart, hem cheesecake hem de tartı çok sevdiğim için ikisini bir arada hazırladım. Gevrek taban içerisinde enfes peynirli dolgu!  Lezzeti ve sunumu ile dikkat çeken tarifleriniz arasında mutlaka yerini ayırabilirsiniz.

Ben küçük tart kalıpları kullandım. Siz tek kalıpta yapmak isterseniz 26×19 cm altı çıkan bir kalıp için bu ölçüler yeterli gelecektir. Kalıpları yağlamanıza gerek yok bisküvi tabanında kullandığımız yağ yeterli gelecektir.

Tabanda yulaflı bisküvi tercih ettim ama burçak bisküvide lezzetli olacaktır.

Ayrı kalıplarda hazırladığım için sunumu da lezzeti gibi güzel oldu.

Tarifin videolu anlatımı için buraya tıklayın.

Ayrıca farklı tarifler için Youtube kanalım “Gözlerimden Lezetler”e abone olmayı unutmayın!

kayısılı cheesecake tart

Malzemeler

Taban

2 Paket Yulaflı Bisküvi

¼ Tatlı Kaşığı Tuz

110 Gr. Eritilip Soğutulmuş Tereyağı

2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Dolgu

300 gr. Krem Peynir

115 gr. Krema

150 Gr. Toz Şeker

1 Tutam Tuz

2 Yumurta

1 Tatlı Kaşığı Şekerli Vanilin

Üzeri İçin

100 gr. Kayısı Reçeli

Yapılışı

Kayısılı Cheesecake Tartımızı hazırlamaya önce tabanı hazırlamakla başlayalım. İki paket yulaflı bisküviyi kırarak mutfak robotunuza alın. Bir pakette dokuz adet bisküvi var. Yani toplam da 19 adet bisküvi kullandım. Toz haline gelene kadar aralıklarla çekin.

110 gr. eritilmiş tereyağı, yarım çay kaşığı tuz, iki yemek kaşığı toz şeker ekleyip, tüm malzemeler iyice karışana kadar birkaç kez çekin.

Benim gibi küçük kalıp kullanırsanız sekiz adet yeterli veya 26×19 cm tek bir kalıp kullanabilirsiniz. Eşitçe paylaştırdıktan sonra kalıpların kenarları ve tabanı aynı kalınlıkta olmasına dikkat ederek eşit şekilde yayın. Ön pişirme yapacağınız için fırını önceden 175⁰C’de ısıtın. On beş dakika pişirmeniz yeterli. Fırından aldıktan sonra iyice soğutun.

Dolgu için tüm malzemeleriniz oda sıcaklığında olsun. Mikser kabınıza 300 gr. krem peynir alın. Biraz çırptıktan sonra 115 gr. krema ekleyin. Krem peynir ve krema karıştıktan sonra 150 gr. toz şeker ekleyin. Şeker eriyince bir çay kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı şekerli vanilin ekleyin. Oda sıcaklığında iki tam yumurtayı teker teker ekleyip çırpmaya devam edin. Karışım pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpmaya devam edin. İsterseniz çırpma işlemi bitince kıvamı garantilemek için tel süzgeçten geçirin.

Dolgu malzemesini soğuyan tabanlara paylaştırın. Kenarlara kadar yayıp üzerlerini düzleştirin.

100 gr. kayısı marmelatını ısıtın. Süzgeçten geçirerek sos sıkma şişesine doldurun. Daha sonra her bir cheesecake tartın üzerine küçük noktalar yapın. İstediğiniz reçel veya marmelatı kullanabilirsiniz.

Fırınınızı önceden 175⁰C’de ısıtın. 25 dakika kadar pişirin. Eşit pişme için sürenin yarısında tepsiyi ters yöne çevirin.

Kayısılı Cheesecake Tartı fırından aldıktan sonra tepside iyice soğutun. Daha sonra buzdolabında en az iki saat soğutun.

Sevdiklerinizle paylaşın.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

kayısılı cheesecake tartBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir