Havalar soğudu! Hem tedbir hem de şifa niyetine, gelsin Kış Çayı..

Havalar soğudu! Hem tedbir hem de şifa niyetine, gelsin Kış Çayı..
Artık kış aylarının gelmesi nedeniyle tedbirimizi almamız gerekli. Bunun en güzel ve en sağlıklı yolu taze meyve sebze tüketmek kadar şifalı bitki ve otlardan da faydalanabilmek. Tabi bunun kararını ve ölçüsünü de şaşmamalı. Yoksa fayda derken zarar görebiliriz.
Ben mutlaka soğuklar gelmeden kış çayımı Eminönü’nden hazır olarak alıyorum. Aslında aktardan da karışım hazırlatılabilir ama sanırım bu şekilde bana daha kolay geliyor.
İçerisinde kuşburnu, adaçayı, okaliptüs yaprağı, karanfil, papatya, zencefil, hibisküs gibi bir sürü faydalı bitkilerin karışımı var. Aktarınızda kolayca hazırlatabilirsiniz. Ama kaynatma usulüne ve günlük tüketim miktarına dikkat etmezsek faydadan çok zarara dönüşebilir.
Kış çayının tavsiye edilen hazırlanma şekli ise;
1 Bardak su için 1 tatlı kaşığı karışım
Demlikte suyu kaynatın. Kaynayan suya bir tatlı kaşığı kış çayı karışımını ekleyin. 5 dakika kadar kısık ateşte demleyin. Süzerek fincanınıza dökün. İçerisine 1 tatlı kaşağı bal ve çeyrek limonun suyunu ekleyin. Bal eklerken çayınızın çok kaynar olmamasına dikkat edin.
Kış çayının faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde birçok faydalı bitki olduğu için bağışıklık sistemini koruyor ve bu nedenle birçok hastalığa yakalanmamızı engelliyor. Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelerek stresi de engelliyor çünkü sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi var.
Bunun yanı sıra göğüs ağrısı ve boğaz ağrısına da iyi geliyor. En önemlisi de unutkanlığa iyi gelmesi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir