Güllaç

Güllaç
Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı!

Geçenlerde işten dönerken o kadar çok canım çekti ki, fakat tek başıma yapsam o kadar güllacı nasıl bitiririm diye düşündüğümden dışarıdan alayım dedim.

Sanırım yaparken şeker eklemeyi unutmuşlar ve süt kullanımında biraz cimri davranmışlar. Hem tatsız hem de kupkuruydu. Bütün hayallerim suya düştü.

O hafta sonu ablamda iftara misafir vardı. Tatlı menüsü bana ait olduğu için güllaç yapmayı teklif ettim. Böylece ağız tadıyla istediğim güllacı yiyebildim :)

Ben hazırlarken büyük ve yuvarlak bir borcam kullandım. Ölçüleri ona göre veriyorum. Güllaçta gülsuyunu pek sevmiyorum bu nedenle vanilya kullandım. Seçim sizin zevkinize kalmış. Ama vanilya kesinlikle çok yakışıyor.

güllaç

 

Hazırlama Süresi                     : 30 Dakika

Bekletme Süresi                       : Bir gece önceden yapmanızı tavsiye ederim.

10-12 Dilim

Malzemeler


1 Paket Güllaç (paketten 10-12 adet çıkıyor)
2 Litre Süt
2 Bardak Toz Şeker
2 Paket Vanilya
1,5 Bardak Dövülmüş Fındık veya ceviz

Üzeri İçin
Mevsim Meyveleri  veya Kiraz Şekerlemesi
Dövülmüş Fındık İçi

Hazırlanışı

Büyük bir tencereye sütü ve şekeri koyarak karıştırın. Daha sonra orta ateşte elinizi yakmayacak bir ısıya gelene kadar ısıtın. Vanilyayı ekleyerek karıştırın ve altını kapatın.

Büyük ve yuvarlak borcama 1 kepçe süt dökün, 1 yaprak güllaç alın ve önce tenceredeki sütte ıslatın. Parlak kısmı üste gelecek şekilde borcama yerleştirin. Üzerine tekrar bir kepçe süt dökün.

Diğer yapraklara da aynı işlemi uygulayın.

Güllaç yapraklarının yarısına geldiğinizde dövülmüş ceviz içini veya dövülmüş fındığı serpin. Ben fındık içini tercih ediyorum. Çünkü ceviz bekleme süresinde güllacınızın rengini karartabilir.

En son güllacı yerleştirdikten sonra elinizle hafifçe bastırın. Kalan sütü tekrar ısıtıp kepçeyle yavaşça yedirerek üzerine dökün.

İstediğiniz şekilde dilimleyin. Dövülmüş fındık içi ve mevsim meyveleriyle süsleyin.

Üzerini strech filmle sıkıca kapatın ve buzdolabında soğumaya bırakın. Bir gece önceden hazırlarsanız, güllaç yaprakları sütü iyice içerisine çekiyor.

Afiyet olsun!

güllaç


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir