Gondolda Tavuk

Gondolda Tavuk
Bugün İstanbul’un harika manzarası eşliğinde enfes bir öğle yemeğinden sonra Nişantaşı’nda dolaşmak istedim. Malum indirimin son günleri! Fakat pek de bir şey kalmamış doğrusu. Geçtiğimiz sezon Stradivarius’un kazakları çok güzeldi. Birkaç tane aldım. İndirimde de alırım dedim. Ama geç kalmışım, istediklerimi bulamadım.

Zaten hava da o kadar soğuktu ki, eve dönmek en doğru karardı. En güzeli sıcacık evimde çayımı demleyip, bir film seçmekti.

“The Tourist”. Vasat bir senaryo, temposu da oldukça düşük. Fakat Johnny Depp ve Angelina Jolie için izlemeye değer doğrusu. Yine de keyif alarak izledim. Beni en çok etkileyen sahnesi ise Elise (Angelina Jolie) Frank’e ( Johnny Depp) aşık olduğu adamı anlatırken,  annesinin ona küçükken verdiği bir kolye ucunu gösteriyor ve “Bu Roma Tanrısı Jannis, annem bana insanların iki yüzü olduğunu öğretmek istiyordu. Bir iyi bir de kötü yüzü. Geçmiş ve gelecek. Birine aşık olduğumuzda iki yüzünü de kabulleniriz…”

Gerçekten de böyle değil mi? Hatta sadece aşkta değil, dostlarımızda bile aynı şey geçerli değilmi? Onları kabul ettiğimizde, iki yüzünü de kabul etmiş oluyoruz. Önce sevdiğimiz yüzün hatırına, sevmediğimiz yüzü görmemeye çalışıyoruz. Sonra sevmediğimiz yüz ısrarla kendini bize göstermeye devam ederse, yollar bir gün ayrılıyor.

Uzun bir konu ama yemek hazırlama vakti. Bir gün kaldığımız yerden devam ederiz. Bu akşam menüde Gondolda tavuk var. Hem sunumu hem de lezzeti harika. Denemeye değer.

Gondolda Tavuk

Malzemeler
350 gr. Kuşbaşı Doğranmış Tavuk Eti
2 Adet Küp Doğranmış Domates
200 gr. Mantar
3-4 Tane İnce Doğranmış Kereviz Sapı
2 Diş Sarımsak
Tuz ve Kırmızı Biber
İki Parça Pişirme Kağıdı

Hazırlanışı
Tavukları kuvvetli ateşte sıvıyağda kavuralım.  Kırmızıbiber ekleyip bir iki dakika daha kavuralım. Mantarlar küçükse bütün değilse ikiye veya dörde bölelim. Mantar, kereviz sapları ve sarımsağı de ekleyerek karıştırmaya devam edelim. Mantarların kavrulmasına yakın domatesleri ve biraz tuz ekleyerek 1-2 dakika daha pişirelim. Pişirme kağıdının kenarlarını kıvırarak gondol şekli verelim. Hazırladığımız tavuğu gondollara yerleştirerek önceden 200°C ‘de ısıttığımız fırında 10 dakika pişirelim. Bu yemeği güveçte de hazırlayabilirsiniz. O zaman üzerine kaşar peyniri rendesi eklemenizi öneririm.

Aklınızda Olsun;

  • Mantarları yıkadıktan sonra hemen kurulamak gerekir. Aksi takdirde suyu içlerine çeker ve sertleşirler. Bu sebeple konserve mantarlar tazesine göre daha serttir.
  • Kağıtta pişirilen yemekler, eğer porsiyonluk hazırlanmışsa içinde piştikleri kağıtta servis yapılabilirler. Böylece hem görüntüsü şık olacak, hem sosu akıp ziyan olmayacak, hem de çabuk soğumayacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir