Etli Nohut Yemeği

Etli Nohut Yemeği
Bugün canım hiç dışarıya çıkmak istemedi. Zaten televizyon da trafikte kalmış bir sürü insanın haberlerini görünce gideceğim en uzak yer karşımdaki market oldu.

Bu soğuk hava da ne yapılır tabi ki harika kış yemekleri. Neyse ki önceden fasulye, nohut ve barbunyayı ıslatıp, haşlayıp yiyeceğim porsiyonlarda derin dondurucuya koyuyorum. Böylece canım istediğinde hemen yemeğimi yapabiliyorum. Dolapta kavrulmuş kuşbaşı et de vardı. Yanına bir de pilav ve turşu. İşte tek kişilik ziyafet!

Evet gelelim tarifimize, benim kullandığım malzemeyle dört porsiyon çıktı.

Malzemeler
1,5 Su Bardağı (akşamdan ıslatılmış ve yarı haşlanmış nohut)
250 gr. Kuşbaşı Dana Eti (kemikli olursa çok daha lezzetli oluyor)
1 Adet Büyük Kuru Soğan
3 Kaşık Zeytinyağı
2 Kaşık Domates Salçası
1 Kaşık Biber salçası
Tuz
Kaynamış Su

Hazırlanışı
Nohutu pişireceğiniz tencereye yağı koyun ve yağ hafif kızmaya başlayınca yemeklik doğradığınız soğanı ekleyin. Hafif sararmaya başlayınca yıkanmış ve süzülmüş eti ekleyin. Rengi dönünceye kadar karıştırarak kavurun. (Tabi eğer koyun eti kullanırsanız. Ben kokusunu sevmediğim için Dana eti kullanıyorum. O zaman önce suyunu çekip yumuşayana kadar kısık ateşte eti pişiriyorum. Sonra sıvıyağ da kavurup daha sonra soğanları ekliyorum) Hafifçe sulandırdığınız domates ve biber salçasını ekleyin. Salçanın kokusu çıkana kadar kavurmaya devam edin. Nohutu ekledikten sonra üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip, ateşi kısın. Nohutlar yumuşamaya başlayınca damak tadınıza göre tuzunu ekleyin. Biraz daha pişirdikten sonra ateşi kapatın.

 Aklınızda Olsun;

  • Nohut pişmemiş hali ile hazım edilemeyen zehirli maddeler içerir. Bu yüzden içinde yumuşatıldıkları suyu kaynatmak için kullanmayıp, taze su kullanmak gereklidir.
  • Yemeklik eti kavururken her zaman önce eti sonra soğanı kavurun. Kavrulmuş soğanların ardından eti ilave ederseniz, etin direkt olarak ısıya temas etmesini engellemiş olursunuz.  Kuvvetli ateşte kavurma imkanınız kalmaz.
  • Baklagilleri bir gece suda bekletecek zamanınız yoksa, bol suda 3-5 dakika harlı ateşte kaynatıp, kaynama suyu içinde bir saat bekletebilirsiniz.
  • Baklagilleri pişirdiğiniz suya tuz atmamalısınız. Kabuğunu sertleştirip, pişme süresini uzatırsınız.
  • Dana eti kesimden sonra en az iki hafta bekletilmiş olmalıdır. İyi bir dana eti dokununca sıkı, parlak kırmızı renkte ve mermer gibi yağları olanıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir